Arif Sağ ve Arkadaşları MESAM’dan İhraç Edildi!

Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği‘ne (MESAM) atanan kayyum, hukuksuz uygulamalarına devam ediyor. Yarın yapılacak seçime saatler kala Arif Sağ ve ekibini MESAM’dan ihraç ettiler. Bakanlık tarafından atanan kayyumun hazırladığı rapor ile Arif Sağ, Cahit Berkay ve Ali Haydar Timisi ve 15’e yakın üye MESAM üyeliğinden atıldı.

Coşkun Sabah yönetimindeki geçici kurul yarınki seçimlerde kazanmak için MESAM’ın içini boşaltıyor ve muhalif sanatçıları MESAM’dan uzaklaştırmaya çalışıyor. Yaşanan olay sonrası Arif Sağ sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada,”Yıllarca MESAM’a’ emek vermiş 2012 yılından itibaren başkanlığını yürüttüğü bir kurumdan, Mesam’dan Arif Sağ az önce ihraç edildi. Bu devran böyle gitmez elbet bir gün çarklar tersine döner. Arif Sağ dönemin ya da düzenin değil bu halkın sanatçısıdır. Bu da size dert olsun” dedi.

MESAM’dan ihraç edilen isimler şöyle;

Arif Sağ,
Cahit Berkay,
Metin Karataş,
Ali Rıza Binboğa,
Celal Ulusu,
Ali Yavuz,
Kadir Tapucu,
Ali Çağan,
Hüseyin Aslan,
Lütfü Gültekin
Ali Yavuz.

‘Yapılan haksız, hukuksuz uygulamalara karşı, haklı mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz’

Arif Sağ başkanlığındaki yönetim kurulu MESAM’dan ihraç edimelerine yönelik basın açıklaması yaptı.

Açıklamada

Değerli basın mensupları, bir süredir MESAM hakkında kamuoyunu meşgul eden tartışmalarla ilgili basın açıklamamızı aşağıda kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. Bakanlık tarafından MESAM’a geçici olarak atanan Coşkun SABAH, Turhan TAŞAN, Vedat ÇETİNKAYA, Recep ERGÜL, Polat YAĞCI, İpek AÇAR ve Fuat GÜNER’den oluşan yönetim kurulu, başta Arif SAĞ, Cahit Berkay, Ali Haydar TİMİSİ, Metin KARATAŞ ve Ali Rıza BİNBOĞA olmak üzere 30 a yakın MESAM üyesini bu sabah hukuksuz gerekçelerle MESAM’dan ihraç etmiştir. Bu ihracın en büyük sebebi 31 Mayıs Perşembe günü (yarın) yapılacak olan genel kurulda bu üyelerin genel kurula girmelerini engelleyerek, seçme seçilme haklarını hukuksuz bir şekilde ellerinden almaktır. Bu yapılanlar geçici yönetim kurulunun taraflı, antidemokratik ve yapılacak olan seçimlere doğrudan müdahale ederek Coşkun SABAH ve Recep ERGÜL’ün başını çektiği, aynı zamanda Orhan GENCEBAY tarafından da desteklenen ekibin rakipsiz olarak seçilmesini sağlamak ve MESAM’ı antidemokratik bir uygulama ile ele geçirmektir. Seçime bir gün kala yapılan bu hukuksuz uygulama ile yapılmak istenen, MESAM genel kurulunda daha önce üyelerin büyük çoğunluğunun desteğiyle seçilen ve haklarında ihraçlarını gerektirecek hiçbir yolsuzluk tespit edilemeyen Arif SAĞ başkanlığındaki yöneticileri, sudan bahanelerle genel kurula sokmayarak, oluşacak kaos ortamından nemalanarak MESAM’ı ele geçirme operasyonudur. Yapılan bu antidemokratik uygulamanın en büyük göstergesi, ihraç edilen üyelerin, haklarında daha ihraç kararı verilmeden ve 1 aylık itiraz süresi dolmadan, MESAM web sitesinde yayınlanan hazirun listelerinden isimlerinin silinmesidir. Ayrıca tüzüğe göre MESAM üyelerinin üyelik türüne ilişkin uyuşmazlıklar genel kurul tarafından karara bağlanması gerekirken, tamamen keyfi ve hukuksuz bir biçimde 109 MESAM üyesinin seçme-seçilme hakkı ellerinden alınmıştır. Tüm bu hukuksuzlukların yanı sıra son 3 ay içerisinde tüzüğe açıkça aykırı olarak 50 den fazla yeni üye kaydı yapan Coşkun SABAH başkanlığındaki geçici yönetim, bu kişilerin haksız olarak oy kullanmasını sağlamaya çalışmaktadır. Sonuç olarak; tüm bu yapılan haksız, hukuksuz ve gayri ahlaki uygulamalara karşı, haklı mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğimizi, üyelerimizden aldığımız güçle bu darbeci yönetimle birlikte, sanata ve sanatçıya kayyum atayan anlayışa karşı duracağımızı, ayrıca yapılan tüm hukuksuzlukların hesabını yargı önünde soracağımızı MESAM üyeleri ve kamuoyuna duyururuz

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir