Asimilasyona İzin Vermeyeceğiz

Engin Nurşani’nin Hakka Yürüme Erkanı Sonrası bazı kesimler tarafından Alevilikte ikilik çıkarmaya çalışmalarının ve bu amaçta çirkin söylemlerinin cevabını Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Yol Erkan Kurulu verdi.

Dört kitapta yoktur bu ilim inan
İlm-i Devriyedir bu bir sırrı kan
Bulup bir mürşid-i kamil ü irfan
Okuyup bu dersi âyanâ geldim

Hüsnî

Sevgili Canlar;
Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Ulusoy ve Pir Hasan Doğan yalnız değildir.

“Gerçeğe Hü”demişlerdir.


Engin Nurşani’nin Hakka Uğurlama Erkanı ile başlayan ve bir süre önce Kartal Cemevi’nde yürütülen cüppeli ve başı sarıklı olarak yapılan hizmete ilişkin Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Ulusoy ve PSAKD Yol Erkan Kurul üyesi Cemal Abdal Ocağı evlatlarından Pir Hasan Doğan’ın açıklamaları hakkında Tümhaberlercom ve Şah Tv de yapılan iftira ve küfürleri kınıyoruz.
Ramazan iftarı veren, Kuran kursu düzenleyen, namaz kılan, Sünni toplumunu da yanımıza aldık diyen kişi ve kurumların Alevilik adına beyan hakları yoktur. Komşu inançlara saygımız vardır. İsteyen istediği gibi inanmakta serbesttir. Fakat Alevi inancına başka bir inancı dayatma hakkı yoktur.
Bir süredir malum eller ve ırkçı çevreler tarafından desteklenen, kendileri müşkül olan bir güruh, kendilerini asimilasyon önderleri olarak görüp, erkanlarımızda olmayan semboller ve uygulamaları bizimmiş gibi anlatarak, yolumuza zarar vermekten, Pirlerimizi tehdit etmekten çekinmemekteler. Bedel ödenerek bugüne gelmiş Alevi örgütlülüğünü tehlike görenler, katliamlarla yapamadıklarını ihanetçi ipsizlerle yapmaya çalışmaktalar. Halbuki bizler, korkuyu Nesimi’nin derisinde, Mansur’un, Pir Sultan’ın, Seyit Rıza’nın tekmelediği sehpada bıraktık.
Bunları daha önceki faaliyetlerinden de biliyoruz. Bu davranışlar, Alevilerin düşüncelerini bulanıklaştırarak camiye sokma girişimleridir. Zaten imzacı oldukları ifade edilen beş kişiden dördü rızalıkları dışında isimlerinin kullanıldığını beyan etmişlerdir. Gerek Postnişin Veliyettin Ulusoy, gerekse Hasan Doğan Pirimizin dediği ve daha önce PSAKD Yol Erkan Kurulu tarafından yayınlanan duyurularda belirttiğimiz gibi Alevi inancı kendine has, İbrahimi (semavi) dinlerden bağımsız bir Yol’ dur. Hak kelamları Pirlerimizin sözleridir, Gülbenklerimizdir. Hiçbir erkanımızda özel bir kıyafet yoktur. Hakka Uğurlama Erkanı da Cem’lerimizdeki gibi cemal cemale gönülleri birleyip, Hak kelamı devri daim nefesleriyle yüreklerde ışıyan bir çerağ gibi yad ettiğimiz erkan uygulamasıdır. Güneş balçıkla sıvanmaz. Asimilasyon için Hızır Paşaların olduğu her yerde bilinmelidir ki; Pir Sultan’lar hep olacaktır. Aşk olsun onlara.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir