Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu “Alevilerin Hakları İade Edilsin”

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Türkiye’de uygulanmayan AİHM kararlarına ilişkin toplantıya başlayan Avrupa Konseyi önünde buluşarak 4 dilde basın açıklaması yaptı.

Zorunlu din derslerine ve Cemevlerine yönelik ayrımcılığa karşı yapılan başvuruları karara bağlayan AİHM, Türkiye’nin Alevi haklarını ihlal ettiğine hükmederek, derhal kararların uygulanmasını istemişti.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, yıllardır uygulanmayan Alevilere ilişkin kararlar ve Osman Kavala ile Selahattin Demirtaş dosyalarını da görüşmek için üç gün sürecek toplantıya başladı.Avrupa Konseyi‘nin siyasi karar mercii olarak bilinen Bakanlar Komitesi, Fransa‘nın Strazburg kentinde toplandı. Bakanlar Komitesi’nin bu toplantısında gündem, Türkiye’nin AİHM kararlarını uyguluyıp uygulamadığının denetlenmesi olacak. Görüşmede, yıllardır uygulanmayan Alevilere ilişkin kararların ve Osman Kavala ile Selahattin Demirtaş dosyalarının da gündeme alınması bekleniyor.

Günler öncesinden Avrupa Konseyi önüne çağrı yapan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde basın açıklaması yaptı.

“AİHM kararı uygulansın, Alevi talepleri kabul, hakları iade edilsin” denilen basın açıklamasında daha önce Avrupa Konseyi’nin AİHM kararları konusunda Türkiye’yi uyardığı hatırlatılarak AKP hükümetinin hiçbir somut adım atmadığı ifade edildi.

Yapılan açıklamada şunlar ifade edildi:

“AİHM’in Alevilerin hukuksal davalarına ilişkin verdiği kararlara dair Aleviler ve Türkiye’deki hak savunucuları bu kararların uygulanmasını talep etmesine rağmen 2 yılda AKP hükümeti tarafından olumlu hiçbir adım atılmadı. AKP iktidarı AİHM nezdinde yaptığı savunmalar ve değerlendirmelerle bu davalara karşı yeni değişiklikler adı altında AİHM kararlarını bertaraf ettiğini iddia etse de hem Alevilerin hem Bakanlar Komitesi tarafından tespit edilen ihlallerin sürdüğü görüşünü korumaktadır. AKP’nin iddiasının aksine bugüne kadar zorunlu din dersleri ve Cemevlerine yönelik inkar ve ayrımcılık konusunda hukukun evrensel ilkeleri ve laiklik ekseninde herhangi bir çözüm ortaya konulmadı. Kararlar uygulanmadı. Alevilere yönelik ayrımcılık artarak devam etti. AABK olarak AİHM kararlarının derhal uygulanarak zorunlu din derslerinin kaldırılmasını ve Cemevlerine yönelik inkar ve ayrımcılığın durdurulmasını aksi halde Komiteyi ilgili AİHM kararlarının uygulanması için gerekli adımları atmaya davet ediyoruz.”

ALEVİLERİN VERDİĞİ MÜCADELE GELECEKTE DE DEVAM EDECEKTİR

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu Eşit Başkanı Hakan Alca basın açıklamasında yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin bu samimiyetsizliğiyle ilgili Avrupa Konseyi’nde alınacak kararların uygulanmaması durumunda Alevilerin yıllardır verdiği mücadele bugün devam ettiği gibi gelecekte de devam edecektir.” dedi. 

“ALEVİLER VARDIR, ALEVİLİK HAKTIR”

Britanya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil ise konuşmasında, “Tüm haklarımızı alıncaya kadar dünyada eşit vatandaş ve Alevi kimliği ile her koşulda her toprak parçasında rahatlıkla yaşayabilene kadar mücadelemiz devam edecek. AİHM’in aldığı kararlar kendi ülkemizde uygulanmadı. Bugün bu kararlar uygulansın diye buradayız. Yaşadığımız, bulunduğumuz, örgütlendiğimiz her alanda Alevi kimliğini, Aleviliğimizi, Alevi olarak yaşamak istediğimizi haykırmaya devam edeceğiz. Aleviler vardır, Alevilik haktır!” dedi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederayonu GYK Üyesi Mehmet Ali Çankaya da basın açıklamasında söz alarak, “Türkiye Cumhuriyeti hakkımız olan kazanımlarımızı bizlere vermek istemiyor. Kazanılmış haklarımızı alıncaya kadar sokaklarda olacağız.” dedi.

Demokratik Alevi Federasyonu Eş Başkanı Demir Çelik açıklamasında, “Hak mücadelesini haklılığını tescil edeceklerine inkar ve asimilasyonda ısrar ediyorlar. AİHM ve Avrupa Konseyi kararlarını uygulaması gerekirken Anayasasını yasasını hiçe sayan bir tek adam diktatörlüğü yine haklarımıza keyfi, inkarcı, asimilasyoncu zihniyetle yaklaşmaktadır.” dedi.

“SADECE ALEVİLERİN HAKLARI İÇİN DEĞİL DEMİRTAŞ VE KAVALA İÇİN DE BURADAYIZ”

Avrupa Alevi Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Mat, Avrupa Konseyi önünde yapılan açıklamada şunları ifade etti:

“Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM’nin kararlarını uygulatmadığında samimiyetsizlik ortaya çıkacaktır. Bu aynı zamanda Avrupa Konseyi’nin ve AİHM’in bir değerinin olmadığı anlamına gelecektir. Bugün çıkacak karar Avrupa Konseyi’nin önemli sınavlarından biridir. Biz burada hak mücadelesi veriyoruz, lütuf beklemiyoruz! Eğer Türkiye demokratikleşecekse anayasasında ne varsa uygulamalıdır. Neden inanç hakları Avrupa anayasasında olup uygulanırken Türkiye’de olmasına rağmen uygulanmıyor!”


Sadece Alevilerin AİHM kararlarına değil Avrupa Konseyi’nin masaya yatırdığı Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala dosyaları için de Avrupa Konseyi önünde olduklarını belirten Mat, “Bu haksızlığa dur demek için buradayız. Demokrasi, eşitlik, özgürlük, insan hakları dediğimiz kavramların için doldurmak gerekiyorsa Türkiye’nin adım atmaktan başka çaresi yoktur.” şeklinde ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir