Avrupalı Alevilerden Harabati Baba Dergâhı İçin Bağış Kampanyası

Uzun zamandır Alevi kurumlarının gündeminde yer alan Harabati Baba Dergahı konusunda Avrupa’da yaşayan Aleviler yeni bir girişimde daha bulunuyorlar. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu çatısı altında bulunan ülke federasyonları ve inanç kurulları ortak kararla; bu yıl Muharrem Ayı boyunca cemevlerinde toplanacak yardımları Harabati Baba Dergahı’na aktarılması planlanıyor.

Almanya Alevi birlikleri Federasyonu İnanç Kurulu Başkanı Cafer Kaplan, “Harabati Baba Tekkesi’nin, AKP’nin asimilasyon politikalarına taşeronluk yapan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restore edilerek, gerici kesimlere peşkeş çekilmesi planlanıyor. TİKA dergâhların restore ederken, Alevi-Bektaşi kültürüne ait sembolleri yok ediyor. Söz konusu planı boşa çıkarmak için restorasyon projesini Alevi kurumları olarak üstlenme kararı aldık” dedi. 2015 yılında Türkiye ve Avrupa’dan çok sayıda kişinin katılımı ile Makedonya’ya gelen Alevi kurumları, Harabati Baba Dergahı’nda Nevruz Cemi düzenlemişlerdi.

Konuyla ilgili Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu tarafından yapılan basın açıklamasında ise şu ifadeler yer aldı:

[hr_invisible][hr_invisible]

Dergâhlarımıza Sahip Çıkıyoruz…

Avrupa’nın ortasında Makedonya’nın Tetova şehrinde bulunan, 1526 yılında Server Ali Baba tarafından uyandırılan, Alevi-Bektaşi tarihinin en önemli dergâhlarından biri olan ve 24.000 metrekarelik bir araziye sahip olan, Harabati Baba Dergâhı`nda 2002 yılından beri hak, hukuk ve ahlaka aykırı bir işgal devam etmektedir.
Selefi bir grup tarafından, tekkenin meydanevi, mihmanevi, kiler ve aşevi zorla işgal edilmiştir. Tekke’nin gerçek sahipleri olan Bektaşi Baba ve Dervişleri türbe alanında 80 metrekarelik bir binaya sığınmak zorunda kalmış, ancak fedakârca ve cesaretle direnerek, 500 yıldan bu yana içinde yaşadıkları dergâhlarını bugüne kadar terk etmeden hukuk içinde haklarını aramışlardır.
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu 2015 yılında Harabati Dergâhı’nda yapılan Nevruz Cemi ile başlattığı ve halen devam eden çalışmalarıyla oradaki canlarımıza bir umut ışığı olmuştur ve olmaya da devam edecektir.
AKP Hükümeti Alevi-Bektaşiler üzerindeki asimilasyon politikasını sınır ötesine taşıyarak, Balkanlar’daki İslamcı yapılanmaya, siyasi desteğin yanı sıra ekonomik destek de vermektedir.
Bu desteğin aracı olarak Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) üzerinden, tekkenin restorasyonu için girişimde bulunmuştur. AKP Hükümeti, Alevi-Bektaşi toplumundan aldıkları vergilerle besledikleri Diyanet ve TİKA gibi kurumları, yine bu toplumun değerlerini yok etmek, kutsal mekânlarını işgal etmek, Alevi-Bektaşi toplumunu asimile etmek için kullanmaktadır.
Ancak şunu bilmelidirler ki; Alevi-Bektaşi toplumu dünyanın neresinde olursa olsun, kendi değerlerine sahip çıkmaya devam edecektir! Harabati Dergâhı’nda yaşanan bu işgal hukuksal alanda uluslararası bir boyut kazanmıştır. Çalışmalarımızı da bu yönde sürdürüyoruz.
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve AABK İnanç Kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda, önümüzde ki Matem orucunda cemevlerimizde yapılan oruç açma erkânlarında, Harabati Baba Dergâhı’nın restorasyonu için bağış kampanyası başlatılmıştır.
Harabati Baba Dergahı’nın sahipsiz olmadığını göstermek için, zalimlere boyun eğmeden, işgalcilere fırsat vermeden, inancımızı, değerlerimizi koruyacağız. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun almış olduğu bu karara duyarlılık göstereceğinizi umut ve rica ediyoruz. Sunacağınız lokmalarınız, Hak-Muhammed-Ali, Pir Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli, Bozatlı Hızır darında didarında kabul olsun.

[hr_invisible]

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve AABK İnanç Kurulu

Bağışlar İçin Hesap Numarası
Alevitische Union Europa
Kölner Bank
IBAN: DE82 3716 0087 5101 8220 03
BIC: GENODED1CGN
Zweck: Harabati

Fuat Ateş – Alevilerin Sesi Dergisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir