Başı Açık Yalınayak Yürüyoruz

Alevi Kurumları

Alevi kurumları yöneticileri, üyeleri ve Alevi yurttaşlar, Hacı Bektaş Veli Dergahına üç koldan yalın ayak yürüyüş yaptı. Yürüyüş boyunca “Dergahlarımızı istiyoruz, birleşe birleşe kazanacağız”, “Dergahlarımızın işgaline son verilsin” sloganları atıldı. Yürüyüşe CHP ve HDP’li vekiller de katıldı.

2021 UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ve 58. Ulusal 32. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında, bugün Hacıbektaş’a üç koldan yürüyüş yaptı. Yalınayak, başı açık şekilde yapılan yürüyüş Hacı Bektaş Veli Dergahı önünde sonlandırıldı. Yürüyüş boyunca “Dergahlarımızı istiyoruz, birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atıldı. Yürüyüşe HDP ve CHP’li milletvekilleri de katıldı.

BİZE YAPILAN ZULMÜN HİÇ KİMSEYE YAPILMASINI İSTEMEYİZ

Hacı Bektaş Veli Dergahı önünde bir araya gelen Aleviler adına Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan bir açıklama yaptı.

Kaplan, “Kendimize yapılan zulmün hiç kimseye yapılmasını istemeyiz. Kiliselerin camiye çevrilmesini, camilerin kiliseye çevrilmesini istemediğimiz gibi bizim dergahlarımızın işgal altında olmasını istemeyiz” dedi. Kaplan iktidara seslenerek dergahların işgaline son verilmesini istedi.

Kaplan “Hacı Bektaş Veli’nin sözleri uygulansa hiç bir yerde savaş olmaz” diyerek Alevilerin hiç bir canlıya kıymadığını vurguladı.

Aleviler, 22 Ağustos’ta da tekrar dergâh önünde buluşarak, 12 kazan aşure yapacak.


Kaynak / Pirha

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir