Bayraklı Belediyesi Cemevi’ne Ait Tesissi Yıktı ! | İzmir

İzmir‘in Bayraklı ilçesinin CHP‘li Belediyesi yıllarca faaliyet gösteren ve Karşıyaka Alevi Kültür Dernekleri’ne ait Yamanlar Cemevi‘nin düğün salonu ve kültür merkezi olarak kullanılan binasını yıktı. Daha öncede gündeme gelen ve Alevi Kurumlarından tepki alan belediye başkanı Hasan Karabağ bu yıkım kararından geri adım atmayarak bir skandala imza atmış oldu. Bu durum sonucunda CHP PM Üyesi Ali Öztunç, “Kendisini uyardık. İzmir’deki arkadaşlarımızla görüşüyoruz. Yaptığı çok yanlış, bedelini öder” ifadelerinde bulundu.
[hr_invisible][hr_invisible]

Toma’ların Gölgesinde Yıkım

Parti yetkililerinden gelen uyarılara kulak asmayan Başkan Karabağ’ın iddialara göre, “Gerekeni yapın, kısa sürede yıkın” dediği öğrenildi. Bu talimatın ardından bölge halkı tesisin önünde toplanırken, alana iş makineleriyle birlikte çok sayıda çevik kuvvet ekibi ve TOMA gitti.

Yurttaşların tepkisi sürünce iki TOMA’dan atılan tazyikli su ve biber gazıyla müdahale gerçekleşti. Saldırı sonrası ekipler tesise TOMA’larla set çekti. İş makineleri alana girerek düğünün salonunun duvarlarını yıktı ve kullanılamaz hale getirdi.
[hr_invisible][hr_invisible]

Bu Akşam Düğünümüz Var

Ekipler ve iş makineleri alanı terk ettikten sonra bölge halkı temizlik çalışmasına başladı. Vatandaşlar, “Akşam düğünümüz var, duvarları yıkık olsa da salonu temizleyip yetiştireceğiz” dedi.
[hr_invisible][hr_invisible]

Başkanın Yaptığı Yanlış, Bedelini Öder

CHP Parti Meclisi üyesi Ali Öztunç İzmir’e gelerek durumu yerinde inceledi. Karabağ’ın yıkım ısrarına tepki gösteren Öztunç, “Kendisini daha önce uyardık. Belediye başkanının yaptığı çok yanlış. İzmir’deki milletvekili ve partili arkadaşlarımızla görüşüyoruz. Genel merkezin de bilgisi var. Bu karardan vazgeçilmelidir. Başkan bunun bedelini öder” dedi.
[hr_invisible][hr_invisible]

Yıllarca Alevileri, İnançlarını ve İbadethanelerini Oy Deposu Olarak Görenler !

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği eski Genel Başkanı ve HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan da yıkıma tepki gösterdi. Doğan şöyle konuştu

Bu yıkımı söz konusu siyasal süreçte tekçi yapının güçlendirilmesi olarak yorumlayıp, bunu kabul etmediğimizi ve etmeyeceğimizi belirtmek istiyoruz. Bayraklı Belediyesi tarafından alınan bu yıkım kararı tamamen siyasi bir karardır. Partimize, basın emekçilerine, akademisyenlere, öğrencilere, işçilere kısacası toplumsal muhalefetin her alanına yönelik bu tür baskı ve zulümler tarihin her döneminde karşılaştığımız sindirme politikalarıdır.

Ama bu politikalar asla başarıya ulaşamamıştır. Yıllarca Alevileri, inançlarını ve ibadethanelerini oy deposu olarak gören ve seçim zamanlarında demokrat kesilen bu zihniyette yok olmaya mahkûmdur. Farklılıklarımızla yaşamamızın önüne engel olanların sonunun hüsran olacağını buradan bir kez daha hatırlatıyoruz. İktidarlarını güçlendirmek adına tüm muhalif kesimlerde yaratılmak istenen bu baskıların yaratacağı basınç, sarayları ve iktidar ortaklarını yıkabilecek fırtınaya gebedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir