Beylikdüzü Fatma Ana Cemevi ve Kültür Merkezi Birlik Lokması ve Açılış Gerçekleşti

Beylikdüzü Fatma Ana Cemevi ve Kültür Merkezi

Belediye tarafından yapılan bir cemevi olması sebebiyle Türkiye’de bir ilki temsil eden Beylikdüzü Fatma Ana Cemevi ve Kültür Merkezi’nin birlik lokması ve açılışı yapıldı.

Beylikdüzü ilçesinde bulunan Fatma Ana Cemevi ve Kültür Merkezi’nin birlik lokması ve açılışı yapıldı. Beylikdüzü Fatma Ana Cemevi ve Kültür Merkezi, belediye tarafından yapılan bir cemevi olması sebebiyle Türkiye’de bir ilki temsil ediyor.

Beylikdüzü Belediyesi tarafından yapılan cemevinin açılışına İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu olmak üzere çok sayıda CHP’li milletvekili ve parti yöneticisinin yanı sıra Hacı Bektaşi Veli Dergahı Postnişi Veliyettin Ulusoy ve Alevi kurum temsilcileri de katıldı.

Cemevi açılışı Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül’ün gülbengi ile başladı. Ardından cemevinin tanıtım videosu izlendi.

Açılış, ozanlar Sinem Önel, Bedriye Alkan ve Simge Bozkurt’un deyişleri ile devam etti.

CEMEVİ YÖNETİMİNİN ÇOĞUNLUĞUNU KADINLAR OLUŞTURUYOR

Söylenen deyişlerin ardından Beylikdüzü Fatma Ana Cemevi ve Kültür Merkezi adına Elmas Gülüm konuşma yaptı. Gülüm konuşmasında, Alevi meclisinde kadın erkek ayrımı olmadığını herkesin can sayıldığını söyleyerek Alevilik inancında kadının yerine ve önemine değindi. Beylikdüzü’nde yapılan cemevinin Alevi yurttaşların yeni bir yaşam olacağını da kaydeden Gülüm, cemevinin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.

KUTUPLAŞTIRMAYA DEĞİL, BİRLİK VE BERABERLİĞE İHTİYACIMIZ VAR

Ardından Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık kürsüye çıktı. Çalık konuşmasında, iktidarın kutuplaştırma siyaseti yürüttüğünü belirterek halkın değerlerinde ve Alevilik inancının özünde insan sevgisi olduğunu vurguladı. Herkesin eşit olduğunu da söyleyen Çalık, halkın birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğini dile getirdi.

YAPIM SÜRECİNDE ALEVİLİK İNANCININ GÜZELLİKLERİNİ DAHA YAKINDAN TANIDIM

Söz alan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, cemevlerinin ibadethane olduğunu vurgulayarak bu tür tartışmalara acilen son verilmesi gerektiğini aktardı. Böyle bir cemevini hayata geçirdiği için gurur duyduğunu da belirten İmamoğlu, yapım sürecinde Alevilik inancının güzelliklerini daha yakından tanıma fırsatı bulduğunu ifade etti.

BİZE BU CEMEVİNİ KAZANDIRAN HERKESE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM

İmamoğlu’nun ardından sözü Hacı Bektaşi Veli Dergâhı Postnişi Veliyettin Ulusoy aldı. Ulusoy da konuşmasında; “Alevilik inancında herkes eşittir. Bize bu cemevini kazandıran herkese çok teşekkür ediyorum. Kadınların yönetimde olması da çok değerli” dedi.

Konuşmaların ardından lokmaların dağıtılmasıyla açılış son buldu.

PİRHA/İSTANBUL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir