Britanya Alevi Federasyonu “Memur ‘Dedeler’ Cemevlerimize Giremez”

Britanya Alevi Federasyonu yaptığı yazılı açıklama ile Diyanet tarafından Avrupa’nın 12 iki farklı ülkesine göderilen Dedelerden rahatsız olduğunu dile getirdi.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada Britanya Alevi Federasyonu, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Avrupa’nın çeşitli ülkelerine gönderilen Dedelerin niyetlerinin Alevilik inancını öğretmek olmadığına vurgu yaparak asıl amaçlarının  Alevi toplumunu içerden bölmek olduğunu belirtti.
[hr_invisible][hr_invisible][hr_invisible]

Açıklamanın Tam Metni Aşağıda Yer Almaktadır

AKP’nin Alevileri ve Aleviliği bitirme saldırıları devam ediyor! AKP’nin Avrupa’ya gönderdiği memur ‘Dedeler’ Cemevlerimizden içeriye giremez!

30 Eylül 2016 tarihli Yeni Şafak gazetesi haberine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı doksan altı memur ‘Dede’yi Avrupa’ya Muharrem, Kerbela ve Aşure'yi anlatmaları için gönderdi.

Gazete haberi “Diyanet İşleri Başkanlığı, gurbetçi Alevi ve Caferi vatandaşların talepleri doğrultusunda 96 Alevi dedesini yurt dışına gönderiyor. Alevi dedeleri gittikleri yerlerdeki vatandaşları, Muharrem ayı, Aşure ve Kerbela olayları hakkında bilgilendirecek ve birlik beraberlik mesajları verecek. 12 ülkeye gidecek dedelerden ilk kafile dün yola çıktı.” diye verdi.

AKP’nin yetiştirdiği bu sözde Dedelerin Cemevlerimize gelerek Alevileri AKP’lileştirme çalışmaları ve Aleviliğin içini boşaltma gayretleri geçmiş tecrübelerimizle sabittir. Daha önce Cem vakfı aracılığı ile Cami-Cemevi projesi olarak önümüze konulan asimilasyon faaliyeti, FETÖ operasyonundan sonra şekil değiştirerek Alevilere tekrar sunulmaktadır.

Hiçbir Avrupalı Alevinin DİB’dan Dede talebi olmamasına rağmen Alevilerin DİB’dan Dede talebi varmış gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Sanki Umreye gönderir gibi ‘ilk kafile yola çıktı’ nidaları ile Avrupa’ya memur Dede göndererek Avrupalı Alevilerin kazanımlarını yok etmek istiyorlar.

Bu hamle AKP’nin Alevilere karşı savaş açtığı anlamına gelir. AKP bu hareketi ile Suriye’ye karşı yaptığı askeri çıkarmanın bir benzerini Avrupalı Alevi kurumlarına sahte Dedeler aracılığı ile yapmaya çalışıyor.

Burada amaçlanan ‘Alevileri İçerden bölmektir’. Avrupalı Aleviler olarak asla bu saldırının karşısında boyun eğmeyeceğiz ve bu sözde ‘Dedeleri’ Cemevlerimizden içeri sokmayacağız. Yezit oyunları binlerce yıldır bizi teslim alamadı, yine teslim alamayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir