Britanya Alevi Federasyonu’ndan Darbe Girişimi Hakkında Açıklama

15 Temmuz 2016 Gecesi yaşanan Darbe Girişimi ile ilgili bir açıklamada Britanya Alevi Federasyonu‘undan geldi. Açıklamada 15 Temmuz 2016 Gecesi yaşanan Darbe Girişimi, AKP tarafından fırsata çevrilmek isteniyor denildi.

[hr_invisible]

Açıklamanın Tam Metni Aşağıda Yer Almaktadır

Basına ve Kamuoyuna

Darbe İstemiyoruz!
AKP Şeriatı İstemiyoruz!
Laik ve Demokratik Bir Ülke İstiyoruz!

15 Temmuz 2016 Gecesi yaşanan Darbe Girişimi, AKP tarafından fırsata çevrilmek isteniyor.
Bugüne kadar Türkiye’de uygulanan tüm askeri darbelerde en çok zarar gören kesimler, sosyalistler, emekçiler, Kürtler ve Aleviler olmasına rağmen AKP sürekli darbe mağduriyeti rolünü oynamıştır. 
Diyanet işleri başta olmak üzere yıllardır ülkenin tüm kamu kurumlarına kendi propagandasını yaptıran AKP, 15 Temmuz gecesi tüm Camilerde Cihad çağrısında bulunmuştur. Sokağa çıkan AKP taraftarları Suriye’de cinayet işleyen IŞİD çetelerini aratmayan uygulamalarla asker, sivil demeden katliamlar yapmıştır. Yıllardır iktidar gücünü kullanarak Medya’yı kendi emrine alan AKP, 15 Temmuz gecesi sözde ‘muhalif’ Doğan medya gurubu dahil olmak üzere tüm basını AKP özel kanalları gibi kullandı. 
Erdoğan, daha önce sokağa çıkanları ‘hain’, ‘çapulcu’ ve ‘terörist’ ilan ederken 15 Temmuz gecesi tüm taraftarlarını sokağa çağırdı. Kendi iktidarı için hertürlü faşizmi uygulamaktan geri durmayan AKP daha gerici ve daha faşist bir döneme hazırlanıyor. 
Yargı ve güvenlik dahil tüm devlet sistemini AKP’nin memuru ve bekçisi haline getirmiş olan AKP yöneticileri, Türkiye’yi Işid anlayışı ile yönetmek istiyor. Bu anlayış başta Alevileri, laik ve eşitlikten yana olanları hedef alacak sonra ülkeyi Suriye’ye çevirecektir.
Darbe girişimi yapanlar AKP’nin Şeriat özlemine katkı sunmuştur. AKP bu girişim aracılığı ile ‘Tekbir’ getiren gurupların kontrolünün kendisinde olduğunu ve istediği zaman halklar üzerinde baskı unsuru olarak bu gurupları kullanacağını göstermiştir. 
Yıllardır din istismarlığından palazlanan AKP faşizmi, şimdi askeri darbe girişimini bahane göstererek herkesi kendi diktatörlüğüne mecbur etmeye hazırlanıyor.

Britanya Alevi Federasyonu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir