Cami – Cemevi Projesi İddianamesi Hazır !

Ankara Mamak’ta 4 yıl önce temeli atılan cami-cemevi projesi hakkında savcılık iddianame hazırladı. Cami-cemevinin ‘FETÖ’ projesi olduğunu belirten savcılık, 5 kişi hakkında 15 yıla kadar hapis talep etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca ‘FETÖ’ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 2013 yılında temeli atılan ve açılışına bazı siyasilerin de katıldığı Mamak Tuzluçayır’daki cami-cemevi projesinde yer olan 5 kişi hakkında, örgütün amacına yönelik faaliyette bulundukları gerekçesiyle iddianame düzenlendi.

Projeye destek olan ve açılışına katılan Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. İzzettin Doğan’ın tanık olarak yer aldığı iddianamede, 5 kişinin, ‘terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek ‘ suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapisleri istendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu’nda görevli savcı Serdar Coşkun tarafından düzenlenen iddianamede, ‘FETÖ’nün ‘senkretik’ din ve mezhep anlayışının bir sonucu olarak dinler arası diyalog ve mezhepler arası diyalog projeleri yürüttüğü, örgütün amacına hizmet ettiği için sözde hoşgörü ve barışsever gibi kendini göstermek ve kabul görmek için bu şekilde davrandığı, Ankara Mamak Tuzluçayır’da inşa edilen cami-cemevi projesinin de örgütün bu amacına yönelik bir faaliyet olduğu yer aldı. İddianamede ayrıca bazı Alevi dernek ve vakıflarının kurulmasında ‘FETÖ’nün rol oynadığı öne sürüldü.

Süleyman Uysal tarafından hayata geçirildiğinin anlatıldığı iddianamede, Uysal’ın sadece yargıdaki değil devlet kadrolarından, sivil toplum kuruluşlarına her kesimdeki Alevilerle ilgilendiği ve örgütün Alevilik politikalarını belirleyip uyguladığı anlatıldı.
[hr_invisible]

ALEVİLER TEPKİ GÖSTERDİ

İddianamede, ‘FETÖ’nün toplumun her kesimine sızıp yönetimi altına alma stratejisi uyguladığı, örgütün hedef kitlelerinden birinin de Alevi vatandaşlar olduğu, örgüt lideri ve diğer yöneticilerinin bu stratejiye uygun olarak dinler arası diyalog benzeri mezhepler arası cami-cemevi projesi başlattığı anlatıldı.

İddianamede, kamuoyunda projenin FETÖ tarafından açıkça üstlenildiğinin bilindiği, projenin farklı iki inancı benimseyen kesimler tarafından kabul görmediği ve nefretle karşılandığı, projenin başlamasından itibaren çeşitli protesto gösterileri yapıldığı, kişi ve mallara cebir şiddet uygulandığı, farklı inanç gruplarını birleştirmek yerine çatışma ve kaos çıkardığı, projenin Fetullah Gülen’in ve örgütünün sözde barışçı kişiliğinin reklamı dışında kimseye faydası dokunmadığı belirtildi.


PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir