Cami-Cemevi Projesi İptal Edildi

Ankara Mamak’ta “kültürel tesis” denilerek, Alevi yurttaşların itirazlarına karşın 5 yıl önce temeli atılan ‘cami-cemevi’ projesi için yargı süreci tamamlandı. Danıştay projenin iptali kararını onayladı.

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre, Danıştay, Fethullah Gülen girişimi olarak nitelenen inşaatın iptaline karar veren Ankara 7. İdare Mahkemesi’nin kararını onayarak ‘cami-cemevi’ projesi defterini kapattı.

17-25 Aralık’tan bir hafta önce projenin durdurulması talebini reddeden Ankara 7. İdare Mahkemesi, AKP ile Gülen Cemaati’nin ipleri koparmasının ardından ruhsatı gerekçe göstererek 2015’te projeyi iptal etmişti.

GÜLEN CEMAATİ – CEM VAKFI ORTAK POJESİYDİ

Beş yıl önce temel atma törenine dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile CHP milletvekili Sinan Aygün, Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan ve bazı AKP milletvekilleri katılmıştı. Törende konuşan Bakan Çelik, projede emeği geçen İzzettin Doğan ve Fethullah Gülen’e teşekkür etmişti.

Alevilerin asimilasyon projesi olarak gördüğü söz konusu proje Ankaralılar tarafından protesto edilmiş, polis TOMA ve biber gazıyla halka saldırmıştı. Proje diğer Alevi örgütlerinden de büyük tepki çekmişti.

Halkevleri Hukuk Dairesi imar planlarında “kültürel tesis alanı” olarak gözüken araziye “ibadethane” yapılmasının ruhsata açıkça aykırılık taşıdığını belirterek Mamak Belediyesi ve Hacı Bektaş Veli Kültür Eğitim, Sağlık ve Araştırma Vakfı’na dava açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir