Celal Abbas Ulusoy, Abdal Kadınlardan Özür Diledi

Celal Abbas Ulusoy

Hacı Bektaş Veli Dergâhı Vakfı’nın misafirhanesinde konaklayan Abdal kadınlara orada çıkan bir huzursuzluk gerekçesiyle hakaret edip şiddet uygulayan vakfın yönetim kurulu üyesi Celal Abbas Ulusoy, kamuoyundan gelen tepki üzerine özür diledi. Ulusoy, sosyal medya hesabından “O günkü yaşanan durumdan dolayı tüm Abdal ve Hünkar Hacı Bektaş Veli’yi seven canlardan, önce kendi adıma sonra gönülden hizmet eden görevliler adına özür dilerim” dedi.

İstanbul’da yaşayan Alevi-Bektaşi Abdallar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İnanç Masası’nın desteğiyle geçtiğimiz hafta sonu Hacı Bektaş Veli’yi ziyaret etmek Hacıbektaş ilçesine gitti. İstanbul’un çeşitli illerinden çoğu çocuklu 40 Abdal kadın katıldı.

Anadolu Abdalları Ortak Platformu’nun ayarladığı Hacı Bektaş Veli Dergâhı Vakfı’nın misafirhanesinde konaklayan kadınlar, Hacı Bektaş Veli Türbesini ziyaret ettikten sonra kurbanlarını alarak dergâha geldi. Kurban kesiminin ardından lokma dökmeye başladılar ve lokma dökümü sırasında iki kadın arasında tartışma çıktı. Kadınları sessiz olmaları konusunda uyarmak üzere yanlarına gelen vakfın yönetim kurulu üyelerinden Celal Abbas Ulusoy tarafından, bir Abdal kadının “dayı” diye hitap etmesinin ardından şiddet uygulandığı ve hakaret edildiği belirtilmişti.

Alevi toplumunun büyük tepkisini çeken olayın ardından Celal Abbas Ulusoy, sosyal medya hesabından “Kamuoyuna özür duyurusu” başlığıyla bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

“2021 Unesco Hacı Bektaş Veli yılı olması nedeniyle etkinlik Muharrem yası matem ve anma törenleri bu sene çok yoğundu.
Dışlanan hor görülen Abdal toplumunu canımız diye her sene olduğu gibi bu sene de hanemizde konuk ettik ama eşim değil eşitimdir felsefesiyle kadın erkek ayırt etmeden 72 milleti aynı nazarda gör diyen Hacı Bektaş Veli’nin felsefesini ve kimseyi hor görmeden dışlamadan yürütmeye çalıştık bunca sene. Ama bu sene yoğun gelen halk ve yorgunluğun vermiş olduğu bir günler sonucunda gönül yıkıcı bir tatsız gündem oluştu. Bayana söylenen sözü ben söylemedim söylemem de imkansız o an orası çok kalabalıktı. Abdal canları aynı can, aynı kan aynı sevgiyle bağrımıza bastık ve de basacağız.
O günkü yaşanan durumdan dolayı tüm Abdal ve Hünkar Hacı Bektaş Veli’yi seven canlardan, önce kendi adıma sonra gönülden hizmet eden görevliler adına özür dilerim.”


Kaynak / PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir