Celal Fırat “Alevi Katliamlarını Meşrulaştıran Açıklamaları Affetmeyiz”

Eski Kadıköy Belediye Başkanı CHP’li Selami Öztürk’ün katıldığı bir programda, Türkiye’deki Alevilerin gördükleri tüm zulmü ‘sineye çektiğini’ ve bunun da büyük bir ‘şans’ olduğunu söylemesi tepkilere neden oldu.

Garip Dede Dergahı Başkanı Pir Celal Fırat PİRHA’ya verdiği demeçte, söylenenleri talihsiz bir açıklama olarak değerlendirdi. Fırat, katliam ve baskılara maruz kalan Alevilerin birlikte mücadele etmesi gerektiğine vurgu yaparak, bu tür söylemlere karşı herkesin sesini yükseltmesi gerektiğini söyledi. Fırat, Alevilere karşı gerçekleştirilen katliamları meşrulaştıran bu tür açıklamaların affedilemez olduğunu ifade etti. Barıştan yana ve kimseyi incitmeyen bir tavır içinde olan Alevilere yönelik böyle bir algının yaratılmaya çalışılmasını yapacakları toplantıda gündem maddesi olarak ele alacaklarını ve tepkilerini yükselteceklerini söyledi.

“ALEVİLERİ HEDEF TAHTASINA DA GETİREBİLİR”

Fırat sözlerine şöyle devam etti: Artık bir güç oluşturup karşı sesimizi her zaman yükseltmemiz lazım. Biz Aleviler hiçbir zaman kimseyi incitmedik, barıştan yana olduk. Bunun sessiz kaldığımız gibi algılanması doğru değildir. Bu söylem ayrıca ‘Alevilere her türlü zulmü baskıyı uygulayabilirsiniz’i de beraberinde getiriyor. Ne de olsa bunlar Allah eyvallah der. Böyle bir algı oluşmuş olabilir. Bu tür şeyler Alevileri hedef tahtasına da getirebilecek söylemlerdir.

NE OLMUŞTU?

CNN Türk ekranında Deniz Bayramoğlu’nun sunduğu Gündem Özel programına konuk olan eski Kadıköy Belediye Başkanı ve Avukat Selami Öztürk, “Suriye’deki Irak’taki mezheplerle bizdeki mezhep ayrılığı çok farklı.Bizim Alevi kitlemiz, kendisine baskı yapılsa da yakılsa da öldürülse de buna karşılık vermeyen, tam tersine sineye çeken ama bunu farklı şekillerde anlatan bir yapıya sahip. Bu bizim için büyük bir şans” demişti.


PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir