Celal FIRAT “Cemevlerimiz Minaresiz Camiye Dönüştürülüyor”

İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Garip Dede Dergahı Başkanı, İmam Rıza Ocağı Piri Celal Fırat, cemevlerinin minaresiz camiye dönüştürüldüğünü söyledi. Fırat, “Şuan cemevlerinde cemlerimiz fatihalarla açılıyor fatihalarla kapatılıyor. Bunu konuşalım” dedi.

Okullarda çocuklara zorla namaz kıldırıldığını hatırlatan Pir Fırat, “Ezan okutuluyor okullarda. Alevi kurumları, Alevi kanaat önderleri, Alevi aydınları bunu tartışması gerekir” diye konuştu.

“CEMEVLERİNDE ARTIK KADIN ERKEK FARKLI KAPIDAN GİRİYOR”

Son zamanlarda cemevlerinde kadınların erkeklerle ayrı bölümlerde oturduğuna dikkat çeken Pir Celal Fırat, şunları kaydetti:

“Aleviliğin ana mayasında kadınla erkeğin eşit olduğunu dillendiriyoruz. Biz bir canız, cinsiyet kesinlikle orada yoktur. Fakat şu an kapısı çift olan cemevlerinde erkekler bir kapıdan giriyor, kadınlar diğerinden. Nasıl camiler erkek egemenliği çerçevesindeyse, cemevlerini de bu çerçeveye getirmeye birileri gayret gösteriyor. Bunun tartışmasını yapalım.”
[hr_invisible][hr_invisible]

“ALEVİLERE ASİMİLASYONUN EN BÜYÜĞÜNÜ CEMEVLERİ DAYATIYOR”

Çok ciddi asimilasyon yaşandığını belirten Pir Fırat, “Asimilasyonun en büyüğünü şu an Alevi toplumuna dayatan cemevleridir. Bilinçsiz, kendini irdelemeyen, birbirinin ayaklarını kaydırmakla mükellef olan insanlarla şu an büyük bir tartışma içerisindeyiz. Halbuki cemevlerini buna katmamak lazım. Gelenek göreneklerini özgür bir şekilde, eşit, paylaşımcı bir çerçevede yürüten insanlarımız, kurumlarımız da var. Fakat çok azınlıktalar bunlar. Bu konularla ilgili yoğun bir şekilde artık herkesin elini vicdanına koyup, bu yolun, gelenek göreneklerin neresindeyim demesi gerekiyor. Gelenek göreneklerini metropol kentlerde de günün koşullarına uyarlayarak yaşamak gerekiyor, birilerine benzeşerek değil” diye konuştu.
[hr_invisible][hr_invisible]

“ŞİA MİSYONERLİĞİ VAR”

“Şimdi maalesef biz birilerine benzeşerek hizmet yürütmeye çalışıyoruz. Şuan müthiş bir şekilde Şia misyonerliği var” diyen Pir Celal Fırat,Cemevlerinin içerisinde bunu görebiliriz. Hayatın her platformunda görebiliriz, yaşadığımız koşullarda bunu görebiliyoruz. Sosyal medyada yoğun bir şekilde bunun propagandasını görüyoruz. Bunun üzerinde durmak lazım. Gençlerimiz şu an başka inançlardan çok şu an şiiliğe yönelen bir akılla karşı karşıyalar” ifadelerini kullandı.
[hr_invisible][hr_invisible]

“VİZYONUMUZ, MİSYONUMUZ OLSUN”

“Biz hep gelenek göreneklerine, yoluna, erkanına bağlı insanlar olduğumuzu dillendiririz ki öyleyiz” vurgusunu yapan Pir Fırat, şunlara işaret etti:

“Bizim ocaklarımızın, kurumlarımızın, dedelerimizin yoğun bir şekilde bu konularla ilgili kafa yorması gerekiyor. Vizyonumuzun, misyonumuzun olması lazım. Yarına dair hayallerimizin olması lazım. Ama gelin görün ki vizyonumuzdan, misyonumuzdan müthiş bir şekilde geri çekilmiş vaziyetteyiz. Birbirimizi eleştirmekten çok birbirimizin ayaklarını kaydırmaktan çok, var olan insanlarla el ele verip Hak Muhammet Ali yol çizgisinde gelenek göreneklerimizi gür bir şekilde yaşamamız gerektiği kanısındayım.”

“PİRLERİN BÜYÜK SORUMLULUĞU VAR”

Alevi pirlerinin Alevi yolunun sürdürülmesi konusunda büyük bir sorumluluğu olduğunu vurgulayan Pir Celal Fırat, “Onlar da şuan birilerinin misyonunu yerine getirmeye gayret gösteriyorlar. Bu doğru değil. Birilerine hizmet edeceklerse gelenek göreneklerine, pirlerine, Hak Muhammet Ali yoluna hizmet etsinler diye düşünüyorum. Boz Atlı Hızır herkesin yar ve yardımcısı olsun. Eğer bu çerçevede gidersek bu hızla gidersek cemevlerinin içerisinde hizmet edemeyecek, o cemevlerinin içine giremeyecek bir konumda olacağız. Çünkü cemevlerimiz artık yoğun bir şekilde minaresiz cami konumuna dönüştürülüyor. Buna fırsat vermememiz gerekir” diye konuştu.


PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir