Celal Fırat “Faturalar ile Alevi toplumu cezalandırılıyor”

İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Garip Dede Cemevi’ne gelen 30 bin TL’lik elektrik faturası ile 11 bin 847 TL’lik doğalgaz faturasına tepki gösteren Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı ve Garip Dede Dergâhı Vakfı Başkanı Celal Fırat, “Yıllarca cemevlerinin Alevilerin ibadethanesi olduğunun mücadelesini verdik. Ama ticarethane mantığıyla gördüler. Bize verdikleri değer, reva gördükleri ortaya çıkıyor. Yalnız Garip Dede özelinde değil, bütün cemevlerinde durum aynı” dedi.

Fırat ayrıca Enerji Bakanlığı’ndan arayan yetkililerin konu ile ilgili olarak düzenlemeler yapacağını söylerken; “Fakat nasıl bir düzenleme yapılacağını henüz bilmiyoruz. Bekleyip, göreceğiz. Umut ediyoruz ki bu sorun çözümlenir. Cemevlerinin ibadethane olarak tanınması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

YALNIZ FATURALAR DEĞİL ALEVİ DERGÂHLARININ AYLIK KİRASI DA SORUN

Alevilerin ibadethanelerine gelen yüklü miktardaki elektrik, doğalgaz, su faturaları tepki çekiyor. Cemevlerinin ibadethane olduğunu belirten Aleviler, her vatandaş gibi verdikleri vergilerden hakları olanı talep ederken; eşit yurttaşlık mücadelesini sürdürüyor. Sorun yalnız yüksek miktardaki faturalar değil aynı zamanda Alevi dergâhlarından alınan aylık kiralarda bir diğer mesele olarak karşımıza çıkıyor. Yine İstanbul Kadıköy’de bulunan 700 yıllık Şahkulu Sultan Dergâhı’nın Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ödediği aylık kira 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren 2 bin lira zamlanarak 15 bin 600 lira oldu.

FATURALAR İLE ALEVİ TOPLUMU CEZALANDIRILIYOR

Konuya ilişkin PİRHA‘ya konuşan Celal Fırat faturalar ile ilgili olarak daha önceden Alevilerin kazandığı davaları hatırlattı. Mahkemeye başvurmayacaklarını söyleyen Fırat, “Mahkemeye gitmeyi bu saatten sonra zül görüyoruz. Musahip kurumlarımız daha önce benzer davalar açıp, kazandılar ama gelin görün ki Türkiye’de mahkemenin verdiği kararlar uygulanmıyor” dedi.

Cemevlerinin Alevilerin ibadethanesi olduğunun yıllarca mücadelesini verdiklerini kaydeden Fırat, şöyle konuştu:

“Camiler, mescitler, sinagoglar, kiliseler, havralar Anayasada ibadethane statüsünde görülüyor. Yıllarca cemevlerinin Alevilerin ibadethanesi olduğunun mücadelesini verdik. Ama ticarethane mantığıyla gördüler. Bize verdikleri değer, reva gördükleri ortaya çıkıyor. Yalnız Garip Dede özelinde değil, bütün cemevlerinde durum aynı. Karşımıza çıkarılan faturalar ile biz değil, Alevi toplumu cezalandırılıyor. Bizler de her vatandaş gibi vergimizi veriyoruz. Her şeyden vergi alınıyor. Hakkımız olanı istiyoruz.

ENERJİ BAKANLIĞI’NDAN ARAYIP, DÜZENLEME YAPACAKLARINI BELİRTTİLER

Enerji Bakanlığı’ndan bugün arayanlar oldu. Cemevlerine yönelik bu uygulama ile ilgili bir düzenlemeye gideceklerini ifade ettiler. Fakat nasıl bir düzenleme yapılacağını henüz bilmiyoruz. Bekleyip, göreceğiz. Umut ediyoruz ki bu sorun çözümlenir. Cemevlerinin ibadethane olarak tanınması gerekiyor.

“Camilerde faturalar ödenmiyor mu?” diyenler oluyor. Evet camilerin faturasını Diyanet ödüyor. Peki Diyanet’e parayı kim ödüyor? Kimse bunu sormuyor. Diyanet, birçok bakanlıktan daha fazla bütçeye sahip. Bizden aldıkları vergileri oraya aktarıyorlar. Alevi toplumunun hakkı olanı vermeleri gerekiyor. Giderlerinin karşılanması gerekiyor. Eşit yurttaşlık istiyoruz. Çabamız bu.”

NE OLMUŞTU?

İstanbul Küçükçekmece’deki Garip Dede Cemevi’ne 30 bin 60 TL elektrik ve 11 bin 847 TL doğal gaz faturası geldi. CK Boğaziçi Elektrik tarafından düzenlenen elektrik faturasının ‘tüketici grubu/sınıfı’ kategorisinde ‘ticarethane tarifesi’ yazdığı görüldü.

Barış KOP / İSTANBUL


Kaynak / Pirha

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir