Cemevi Başkanını silahla tehdit eden kaymakama Tunceli Cemevi Başkanı Yurt’tan ziyaret

Cemevi Başkanını silahla tehdit eden kaymakama Tunceli Cemevi Başkanı Yurt’tan ziyaret

Nazımiye Kaymakamı Uğur Tutkan’ın, Dersim’de bulunan Düzgün Baba Cemevi’ne kesilen 60 bin TL cezayı eleştiren Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçiçek’i silahlı fotoğraf yayınlayarak “Devletin gücünü sana göstereceğiz” diyerek tehdit etmesi kamuoyunun tepkisini çekmeye devam ediyor.

Pek çok Alevi kurumu, milletvekilleri, yurttaşlar yaptıkları açıklamalarda Nazimiye Kaymakamı Tutkan’ın Düzgün Baba Cemevi önünde silahlı kişilerle çektirdiği fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşarak, Cemevi Başkanı Kırmızıçiçek’e yönelik, ‘Devletimizin gücünü göstereceğiz’ demesinin suç olduğunu vurguladılar.

“Düzgün Baba Cemevi yönetimini silahla tehdit eden Dersim/Nazimiye Kaymakamı görevden alınacak mıdır?” sorularına ise hala İçişleri Bakanlığı yanıt vermedi.

Nazımiye Kaymakamı Uğur Tutkan hakkında hala bir soruşturma açılmazken ve tepkiler devam ederken, bugün (16 Şubat) AKP’ye ve Diyanete yakınlığıyla bilinen Tunceli Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt ve Alevi toplumu tarafından faaliyetleri nedeniyle eleştirilen Öğretim Görevlisi Coşkun Kökel, kaymakam Tutkan’ı makamında ziyaret ettiler.

Ziyarette Ali Ekber Yurt ayrıca Kaymakam Uğur Tutkan’a Ana Fatma Eli Tablosu hediye etti.

Nazımiye Kaymakamlığı Facebook sayfasında yapılan duyuruda şunlar ifade edildi:

“Tunceli Cemevi Başkanı ve Dedemiz Ali Ekber Yurt ve Öğretim Görevlisi Coşkun Kökel, Kaymakamımız Uğur Tutkan’ı ziyaret edip Nazımiye ilçemizde bulunan cemevlerimiz ve ziyaretlerimize yapılan yatırım ve destekler dolayısıyla teşekkür edip Ana Fatma Eli Tablosu takdim etti.”

Gri dede olarak da bilinen Tunceli Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt, Tunceli Cemevinde yapılan asimilasyon faaliyetleri ve Diyanetle birlikte hareket etmesi nedeniyle yoğun eleştirilere uğruyor.

Coşkun Kökel de Alevi olduğunu iddia etse de Alevi dedeleri bu iddianın doğru olmadığını açıklıyor. Kökel, Alevi asimilasyonuna hizmet eden faaliyetleri olduğu iddiasıyla yoğun tepkiler alıyor.

NE OLMUŞTU?

Dersim’in Nazimiye ilçesinde bulunan Düzgün Baba Cemevi’ne, Nazimiye Kaymakamı Uğur Tutkan tarafından son 3 yıl içerisinde 60 bin lira tutarında idari ve mali para cezaları kesildi.

Düzgün Baba Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçiçek’in, kesilen cezaların hukuksuz olduğu yönünde yaptığı açıklamanın basına yansıması üzerine, Nazimiye Kaymakamı Uğur Tutkan, yanında getirdiği 4 silahlı kişi ile cemevi önüne gelerek fotoğraf çektirmiş ve sosyal medyada paylaşarak “Dernek adı altında halkımızın inancını kullanarak para toplayıp, topladığı paraları da usulsüz, kanunsuz ve Düzgün Baba Cemevi ve mekânı dışında yani amaç dışı harcayacaksın, sonra da cemevlerimizi biz ticarethane göreceğiz. Kanunsuzluk, usulsüzlük kıblesi olanlara doğru yolu göstereceğiz. Türkiye Cumhuriyeti kanun ve hukuk devletidir. Sana da uzantılarına da öğreteceğiz kanunu, hukuku ve devletimizin gücünü” diyerek tehdit etti.

Nazımiye Kaymakamı Uğur Tutkan tarafından uzun bir süredir, idari ve mali yönden kesilen ağır para cezalarıyla Düzgün Baba Cemevinin faaliyetleri engellenmeye çalışılıyor. Kaymakam, cemevine bir ticarethane gibi yaptırımlar uygulanmakla eleştiriliyor.


Kaynak / Pirha

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir