Cemevine Ait Düğün Salonu Krizi Devam Ediyor | İzmir

İzmir‘e bağlı Bayraklı İlçesi‘nde yer alan ve Yamanlar Cemevi’ne ait olan Düğün salonu gerginliği yıkımla sonuçlanmıştı. Belediyenin yıkım hamlesinin ardından vatandaşlar düğün salonunun yıkılan duvarlarını tekrar örerek cevap verdiler. Önceden planlanan düğün için salonun yıkılan duvarları yeniden yapılıp boyandı, içi yıkanıp temizlendi. Alevi Kültür Dernekleri Karşıyaka Şube Başkanı Mehmet Bozkurt yıkıma izin vermeyeceklerini, kendilerinden düğün için yer kiralayan kişileri mağdur etmeyeceklerini söyledi.

Ayrıca Bakınız; Bayraklı Belediyesi Cemevi’ne Ait Tesissi Yıktı

[hr_invisible][hr_invisible]

CHP İlçe Yönetiminden Tepki

Konuyla ilgili CHP Bayraklı İlçe Başkanı Cemalettin Alper de yazılı açıklama yaptı. Kimsenin bu konu üzerinden siyaset yapmamasını isteyen Cemalettin Alper şöyle dedi:
“Kamuoyunda ‘Cemevi yıkıldı’ diye bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Bu kesinlikle doğru değildir. Sorumluluk sahibi bazı partililerimizin, belediyemizden ve bizden bilgi almadan açıklama yapması bizleri derinden üzmüştür. Herkesi sağduyulu olmaya davet ediyorum. Kimse bunun üzerinden siyaset yapmasın. Yıkımın cemeviyle hiçbir ilgisi yoktur. Belediyemiz, cemevi derneğinin işlettiği kaçak düğün salonunu yıkmıştır. Kanunun hükmünü yerine getiren Bayraklı Belediyesi’ne tepki gösterenler, aslında buradan elde ettikleri ve nereye harcandığı belli olmayan paranın kesilecek olmasına itiraz ediyor. Yani muslukları kesiliyor” dedi.
[hr_invisible][hr_invisible]

Belediye de Mahkeme Kararını Açıkladı

Bayraklı Belediyesi de derneğin yıkım kararını durdurulması için İzmir 6’ncı İdare Mahkemesi’ne başvurduğu, ancak bunun reddedildiğine dair geçen 26 Mayıs tarihinde verilen kararı kamuoyuyla paylaştı. Yapılan yıkımın mahkeme kararları ve kurallar çerçevesinde olduğunu açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir