“Cemevleri ibadethane olsun” Talebine Soyulu’dan “Bu Benim Boyumu da Bilgimi de Aşan Bir Mesele.” Cevabı

Süleyman Soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir televizyon programında yaptığı konuşmada “Aleviler, bu milletin aslî unsurlarıdır ve bizim vazgeçilmezlerimizdir. Cemevlerine giderek ‘Ne isteğiniz varsa yerine getireceğiz’ dedik. Bir kısmı cemevinin ibadethane olmasını istedi. Bu benim boyumu da bilgimi de aşan bir mesele. Buradan başlarsak hiçbir adım atamayız” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 24 TV’de katıldığı bir programda iktidarın, Alevi politikaları hakkında itiraf gibi açıklamalarda bulundu.
Esra Elönü’nün, “Alevi kardeşlerimiz, Türkiye’deki Kürt kardeşlerimizi hepsini çok seviyoruz ve biz çok iyiyiz. Onlarla ilgili ne zaman güzel bir şeyler ne zaman bir atılım bir açılım olsa birtakım fondaş dediğimiz medya düet halinde bir rahatsızlık duyuyorlar, niye rahatsızlık duyuyorlar sizce?” sorusuna, Bakan Soylu şu cevabı verdi:
“Aleviler, bu milletin aslî unsurlarıdır ve bizim vazgeçilmezlerimizdir. Elazığ’da deprem oldu. Biz o depremde birçok yere gittik. Sağlık Bakanı’na dedim ki ‘burada bir cemevi var, oraya da gidelim’. ‘Hadi gidelim’ dedi, kalktık gittik. Orada yüzlerce insan var, sevgiden yediler bizi. Bizim de hoşumuza gitti, onların da hoşuna gitti. Güzel dostluklarımız da var orada hâlâ devam ettirdiğimiz.
Benim bir danışmanım Ali Arif Özzeybek. Daha önce Kılıçdaroğlu ve Erkan Mumcu’ya da danışmanlık yaptı. Arif güzel bir çocuktur, Bektaşidir. Oradaki cemevlerini ziyaret etmesini istedim. Sonra onlarla bir toplantı yaptık. ‘Ne isteğiniz varsa yerine getireceğiz’ dedik. Bir kısmı cemevinin ibadethane olmasını istedi. Bu benim boyumu da bilgimi de aşan bir mesele. Buradan başlarsak hiçbir adım atamayız. Gelin tanış olalım dedim, dünya kimseye kalmaz. Sayın Cumhurbaşkanımıza bunu arz ettik. Kültür ve Turizm Bakanımızla bir araya geldik. Ali Arif Bey, ortak süreçte birlikte 1500’den fazla cemevini ziyaret etti. Bu işe siyaset karıştırmadan bu işi gerçekleştirmek istiyoruz dedik, bu düsturda da devam ediyoruz. Biz kardeşiz. Aleviler bu milletin asli unsurlarıdır ve bizim vazgeçilmezlerimizdir. Biz bu ayrımı ortaya getirmek isteyen her kim varsa bir arada olursak bunu engelleriz. Siyasal tercihleri ne olursa olsun böyle bir iddianın ve talebin sahibi değiliz. Biz görevimizi yerine getirmekle mükellefiz. Birlikte rahmet vardır ve o rahmetin bugün bu ülkede, hepimizi bir araya getirecek kudreti vardır.”


Kaynak / Pirha

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir