Cemevlerini Kendileri İnşa Ediyorlar | İstanbul

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) İstanbul Sancaktepe Şubesi’nin yeni cemevi inşaatı sürüyor. Adı gibi emeklerle yapımına devam edilen Emek Cemevi’nin inşaatında çalışanlar aynı zamanda vakfın Sancaktepe Şubesi’nin yönetim kurulu üyeleri. Bunlardan biri de inşaatta kalfalık yapan zakir Yüksel Akkuş.

TÜM ÇALIŞANLAR KENDİ ÜYELERİ

Yüksel Akkuş Sivas’ın Zara ilçesine bağlı Bağlama Köyü’nden gelmiş. Hem HBVAKV’nın Sancaktepe Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi hem de cemevinin zakiri olan Akkuş inşaatta kalfalık yapıyor. İnşaatın tüm çalışanlarının kendi üyeleri olduğunu söyleyen Akkuş, özveride bulunarak gönüllü çalıştıklarını kaydediyor.

“KENDİ CEMEVİMİZİ KENDİMİZ İNŞA EDİYORUZ”

“Kendi cemevimizi kendimiz inşa ediyoruz” diyen Akkuş, cemevlerinin ibadethane olarak tanınmaması konusunda şunları söylüyor:

“Onların bizim cemevlerimizi ibadethane olarak görüp görmemesi fazla da umurumuzda değil. Biz kendi ibadethanemizi zaten kendimiz yapıyoruz. Hiç kimsenin bizim ibadetlerimize karışmaya hakkı yoktur.”

“KENDİ KENDİMİZE YETİYORUZ”

Herkesin inancını özgürce yaşayabilmesi gerektiğini belirten Akkuş, hükümetten hiçbir beklentilerinin olmadığını ifade ederek “Biz kendi kendimize yetiyoruz. Yeter ki birlik beraberliğimiz olsun” diyor.

Akkuş, yaşanılan sıkıntıların Alevileri geliştirdiğini, aydın fikirli olmalarını sağladığını söyleyerek tüm duyarlı insanlara da cemevine yardım etmeleri için çağrıda bulunuyor.

Akkuş konuşmasının ardından Nesimi’den bir deyiş okudu.


İsmet SEFER/Suay ABAK
PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir