CHP’li Necati Yılmaz “Alevilere Yönelik Ayrımcı Politikalardan Rahatsız Olmuyor Musunuz ?”

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a hükümetin Alevi yurttaşlara uyguladığı ayrımcı politikaları sordu. Yılmaz, Kurtulmuş’a, “Kamuya personel alımında dışlamak ve işten çıkarmak için listenin başına yazmak üzere sadece Aleviler’i hatırlıyorsunuz. İnsanlığın yüzkarası olan bu ayrımcı politikalardan vazgeçmezsiniz biliyorum ama hiç mi rahatsız olmuyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, hükümetin Alevi inançlı yurttaşlar ile inanç mekanları olan Cemevleri’ni yüksek yargı kararlarına ve AİHM kararlarına rağmen görmezden geldiğini vurguladı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a Alevi yurttaşlara uygulanan ayrımcı politikaları soran Yılmaz, “Kamuya personel alımında dışlamak ve işten çıkarmak için listenin başına yazmak üzere sadece Aleviler’i hatırlıyorsunuz. İnsanlığın yüzkarası olan bu ayrımcı politikalardan vazgeçmezsiniz biliyorum ama hiç mi rahatsız olmuyorsunuz?” sorusunu yöneltti.
[hr_invisible][hr_invisible]

Alevi Yurttaşlar Diyanet Bütçesine Haklarını Helal Etmiyor

CHP’li Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçe görüşmeleri sonrasında TBMM Genel Kurulu’nda söz aldı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bir inkar ve asimilasyon kurumu olarak faaliyet yürüttüğüne vurgulayan Yılmaz, kurumun verdiği fetvalarla toplumsal barışı, inançsal ve ahlaki değerleri yaraladığını söyledi. Yılmaz, “Alevi inançlı yurttaşlarımızın sürekli, bütçe dönemlerinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesine haklarını helal etmediklerini hatırlatmak istiyorum” dedi.
[hr_invisible][hr_invisible]

Bu Ayrımcı Politikalar İnsanlığın Yüzkarası

AKP’li vekillerin bütçe görüşmeleri sırasında sık sık Alevi ulularının ve inanç önderlerinin adını saydığını, sözlerinden alıntılar yaptığını vurgulayan Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a şu soruyu yöneltti:

“Ancak Alevi inançlı yurttaşlarımızı ve inanç mekânları olan Cemevleri’ni yüksek yargı kararlarına ve AİHM’in kararlarına rağmen görmezden geliyorsunuz. Kamuya personel alımında dışlamak ve işten çıkarmak için listenin başına yazmak üzere sadece Aleviler’i hatırlıyorsunuz. İnsanlığın yüzkarası olan bu ayrımcı politikalardan vazgeçmezsiniz biliyorum ama hiç mi rahatsız olmuyorsunuz?”


CHP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir