Dersim’de Diyanet ile Gri Dedeler Buluşması

Yıllardır Sünni İslam inancını Alevilere dayatan ve Alevileri yok sayan Diyanet İşleri Başkanı, Alevilerin en yoğun yaşadığı kent olan Dersim’e gitti.

İnanmayanları ‘sapık’ olarak ilan eden, çocuklara dini eğitim veren uygulamaların önünü açan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması ise Alevilerin en temel talepleri arasındaydı.

Tüm bunlara rağmen “İl Buluşmaları” kapsamında Kütahya Hazer Dinari Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Kur’an ve sünnet çizgisinden, Kur’an ve sünnet birlikteliğinden asla taviz vermeyeceğiz” dedi. Erbaş konuşmasında, yeni eğitim öğretim yılıyla ilgili de fetva verdi.

Dersim merkezde bulunan, Diyanet’in yurtdışına götürdüğü gri pasaportlu dedelerinin hakim olduğu Hacı Bektaş Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği ve Cemevi’nde bir ilk gerçekleşti. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, cemevini ziyaret etti. Dernek başkanı Ali Ekber Yurt ve ziyarette cemevi dedeleri Görmez’e cemevlerine yasal statü tanınması yönündeki taleplerini ilettiler.

Ziyarete Tunceli Valisi Tuncay Sonel, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Selim Argun, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Haydar Bekiroğlu ve İl Müftüsü Aşır Durgun katıldı.

“ALEVİLERİ KENDİMİZDEN AYIRMIYORUZ”

Erbaş, “Elhamdülillah birlik ve beraberlik içerisinde millet olarak bugüne kadar geldik. Bundan sonra da inşallah kıyamete kadar hep birlikte aynı değerlerimizi birlikte yaşayarak devam edeceğiz. Neslimize de bu değerlerimizi aktara aktara gideceğiz inşallah. Alevi toplumu kardeşlerimiz, biz hiç onları kendimizden ayırmıyoruz, öyle bir ayrıma yol açmak isteyenlere de hep birlikte fırsat vermemeye çalışıyoruz. Ben salı günü doğmuşum, adımı Salih vermek istemişler. Annem, ‘Hazreti Ali’ye benzesin’ diye adımı Ali vermiş. Bizim milletimizin her ailesinde efendimizin neslinden bir isim mutlaka vardır. Dolayısıyla aynı düşünceye, inanca sahibiz. Kıblemiz, kitabımız, peygamberimiz bir, Ehlibeyt sevgisi noktasında hiçbir farkımız yok. Dolayısıyla bu birlik ve beraberlik daha güçlenerek devam edecek” diye açıklamalarda bulundu.

Konuşmaların ardından Erbaş’ın Kur’an-ı Kerim hediye ettiği Yurt da Erbaş’a, Hazreti Ali’nin timsali fotoğrafının işlemeli olduğu el dokuması halı takdim etti.

Yerel seçimler öncesi Dersim merkezde bulunan cemevine ziyaretler yoğunlaştı. Geçtiğimiz günlerde ise İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu ve Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs ‘İyilik Kervanı’ projesi adı altında cemevine ziyarette bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir