Devlet Bahçeli’den “Alevi” Açılımına Destek “Alparslan Türkeş’in Memleketine Cemevi Yapılacak”

Devlet Bahçeli'den "Alevi" Açılımına Destek

13.10.2022 Tarihinde kurmaylarını toplayan MHP başkanı Devlet Bahçeli, partinin kurucusu ve ilk genel başkanı Alparslan Türkeş’in memleketinde cemevi inşasına başlanması konusunda talimatı verdi. Çalışmalarda sona gelinirken, cemevinin 15-20 gün içerisinde hizmete girmesi bekleniyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü teklifi sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, göstermelik Alevi ‘açılımı’ hamlesini yaptı. Erdoğan’ın hamlesine Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den tam destek geldi. Bahçeli, son grup toplantısında cemevlerinin ibadethane olduğunu söyledi.

Bahçeli’nin son konuşmaları sonrası dün topladığı kurmaylarına yeni bir talimat verdiği öğrenildi. Yandaş Sabah’ın haberine göre, Bahçeli son olarak Alparslan Türkeş’in memleketi Pınarbaşı ilçesinde cemevi yapılması talimatını verdi.
Bunun üzerine hemen harekete geçtiklerini vurgulayan Kayseri Pınarbaşı Belediye Başkanı Menduh Uzunluoğlu, Türkeş’in memleketine yapacakları cemevinin kendileri için ayrı bir önem taşıdığını kaydederek, çevre düzenlemesiyle birlikte toplam 3 bin 840 metrekare alan üzerinde bina inşaatı yapıldığını bildirdi. Cemevi çalışmalarına yaklaşık bir buçuk ay önce başlandığını belirten Uzunluoğlu, “40 günde inşaatı bitiriyoruz. 15-20 güne kadar açılışı yapacağız” ifadesini kullandı.

Ayrım Yapmıyoruz

Bahçeli’nin ayrıca il ve ilçe belediye başkanlarına Alevi vatandaşların bulunduğu yerlere yeni cemevi yapılması konusunda da tavsiyelerde bulunduğu öğrenildi. Bahçeli, başkanlara alevi vatandaşların her zaman yanında olunmasına önem vermeleri gerektiğini iletti. Uzunluoğlu, “Genel başkanımız yurttaşlar arasında ayrım yapmadığını her zaman dile getiriyor. Bahçeli’nin grup toplantısında ‘Cami ne kadar bizimse cemevi de o kadar bizimdir’ ifadesi de bunun bir göstergesidir. Onun tavrı tüm ülkücülerin tavrıdır. İmkanlar nispetinde camilere nasıl bakıyorsak cemevlerine de aynı bakış açısıyla bakar, yenilerini yaparız. Türkeş’in de Aleviler ile ilgili hassasiyeti aynıydı. Bizler de onlardan öğrendiğimiz her şeyi hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir