Ozanlar, yakılan dilek ağacına bağlamalarını asarak saldırıyı protesto etti

Ozanlar, yakılan dilek ağacına bağlamalarını asarak saldırıyı protesto etti

Ozanlar, Hüseyin Gazi Dergahı içerisindeki dilek ağacının IŞİD’lilerce yakılmasının ardından ağaca bağlamalarını asarak saldırıyı protesto etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretiyle birlikte gündeme gelen Hüseyin Gazi Dergahı’nın bahçesindeki dilek ağacı IŞİD’liler tarafından 8 Eylül’de yakıldı. Saldırıyla ilgili gözaltına alınan Sedat Ö. (41) ve Haydar A. (28) isimli iki kişi ‘Terör örgütü IŞİD üyeliği’ suçundan tutuklandı.

Hüseyin Gazi Dergahı’nda bir araya gelen ozanlar, dergah içerisindeki dilek ağacının yakılmasını protesto etmek için yakılan ağaca bağlamalarını asarak saldırıyı protesto etti.

Bağlamalarını ağaca asan ozanlar söz alarak duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

“DILEK AĞACIMIZA SAHİP ÇIKMAK İÇİN BURADAYIZ”

Ozan Hüseyin Karababa konuşmasında, “Saygı duyarak andığımız dilek ağacımıza sahip çıktığımızı göstermek amacıyla bağlamalarımızla buradayız. Kendi geleceğimize kendi yarattığımız değerlerimize sahip çıktığımızı göstermek amacıyla böyle bir karar aldık. Bu nedenle baglamalarımızı dilek ağacına asarak görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Bunu bir geleneksellik haline getireceğiz. Ekim ayının 9’unda ozanlar olarak burada bir etkinlik düzenleyeceğiz. Dilek ağacını içeren bir etkinlik olacak. Bütün ozanlarımızı da buraya davet edeceğiz” dedi.

Ozan Selahaddin Dündar ise, “Kutsal olan dilek ağacına bu şekilde bir girişimin bulunmuş olması ozanlar için kabul edilemez. Bu durumu protesto etmek adına sazlarla buradayız. Aşıkça Dergisi olarak yapacağımız 9 ekimde ki etkinliğimizde de yine burada olacağız. Diğer ozanlarımız da gelemeseler de aynı şekilde düşündüklerini ifade etmek istiyorum. Ozanlar olarak dilek ağacımıza yapılanı kesinlikle kabul etmiyoruz. Elimizle dilimizle gelecek nesillere bu olumsuzluğu aktaracağız” diye konuştu.

“YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ”

Aşıkça dergisinin kurucusu Aşık Ali Gürbüz oğlu Ahmet Hüseyin Gürbüz, “Biz burada yapılan saldırıyı Aşıkça Dergisi olarak kınıyoruz. Ozanların geçmişten gelen geleneksel kültürümüze sahip çıktığını belirtmek istiyoruz” dedi.

Zakir Hıdır Çelebi, “Dilek ağacımıza yapılan saldırıyı kınıyoruz. Ozanlarımızla buradayız ve destek veriyoruz. Bize bu fırsatı verdikleri için teşekkür ederim” diye belirtti.

“KİMSE KARDEŞLİĞİMİZİ BOZMAYA YELTENMESİN”

Ozan İsmet Karaca da, “Böyle çirkin şeyleri kınıyorum. Sanmasınlar ki bu bir bez parçası ve bir ağaca bağlanmış. Bazıları yanlış değerlendiriyor. Bizim geleneklerimize göre tarihten gelen bir kültürdür bu. Dilek tutarız ve bu bizim inancımızın simgesidir. Bir inancın simgesi yoksa ottan farkı yoktur. Bizim kardeşliğimizi bozmaya kimse yeltenmesin. Sonları hüsran olur” ifadelerine yer verdi.

PİRHA/ ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir