Diyanet İşleri Başkanı Mercedes Görmez’e Cevap

Alevi örgütleri ve 120 ocak dedesi bir araya gelerek Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in “Cemevleri kırmızı çizgimizdir” açıklamasına ortak bir deklarasyonla yanıt verdi.

Dedelere maaş bağlanmasının hem laikliğe, hem de inançlarına zarar vereceği belirtilen deklarasyon, “Aleviler içinde bulunduğumuz coğrafyada bin yıldan fazla bir zamandır ibadet etmektedir. Alevilerin ibadet şekli cem, ibadetin yapıldığı mekan ise cemevidir.” denildi.
Basın toplantısına CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız ve CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm ile Ankara Büyükşehir Belediyesinin CHP’li Meclis Üyeleri de katıldı.

Toplantı sonucu kaleme alınan metne 120 Ocak Dedesi ile Alevi Dernekler Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Hüseyin Gazi Vakfı, Bab-ı Ali Vakfı, Çağdaş Demokratik Ehlibeyt Platformu, Çankaya Cemevi Derneği, Kadıncık Ana Derneği, Hacı Ali Turabi Vakfı yöneticileri imza attı.

Ortak basın metnini okuyan Dede Garkın Ocağı Dede’si Hüseyin Dedekargınoğlu, ocak dedeleri olarak Diyanet İşeri Başkanlığından maaş alınmasına karşı çıktıklarını belirterek, “Laiklik Alevilerin vazgeçilmez ilkesidir. Ayrıca kamusal alanda inançsal ayrımcılığa son verilmesini istiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir