Dünyadaki ilk Alevi Mezarlığı, Almanya’nın Hamburg Kentinde Açılacak

Almanya’nın Hamburg kentinde Aleviler ile eyalet yönetimi arasında imzalanan “devlet anlaşması” kapsamında ilk kez Alevi mezarlığı açılıyor. Tamamen Alevilerin idaresinde olacak olan “Alevi Mezarlığı” Avrupa’da da ilk olma özelliğini taşıyor.

Almanya Alevi Toplumu Vakfı’nın girişimleri sonucunda Hamburg Belediyesi tarafından Alevilere cenaze törenlerini düzenleyecekleri ve defin işlemlerini gerçekleştirecekleri 4 bin metre arazi tahsis edildi. Arazi içerisindeki harabe binanın tadilatını Alevi Toplumu Vakfı üstlendi. Tadilat işlemleri biten bina, resmi olarak olmasa da kullanılmaya başlanıldı.

Alevi Toplumu Vakfı Başkanı İsmail Ceylan, Aleviler için ilk özelliği taşıyan projeyi şöyle anlattı:

“BAŞKA İNANÇLARA DA ÖNCÜ OLACAKTIR”

“Alevilerin uzun süren mücadeleleri sonucunda kazandıkları önemli bir zaferdir. Alevi toplumu için tarihi öneme sahip bir proje oldu. Dünyada ilk Alevi mezarlığı olduğu için Alevilik inancının tanınması açısından oldukça önemlidir. Aleviler olarak Türkiye’de bile köylerimizin dışında kendi mezarlıklarımız olmadı ve kendi adetlerimizi, inançlarımızı rahatça yaşayamadık. Başın açık olmasın, abdestsiz burada cenaze töreni yapamazsınız engelleriyle hep karşılaştık. Bu proje içerisinde güzel bir binamız ve 2 farklı parsel şeklinde mezar alanlarımız olacak. İnsanlarımız cenaze merasimi öncesi ve sonrası, ıslanmaktan, üşümekten kurtulacaklar. Nasıl isterlerse, diledikleri gibi törene gelebilecekler. Örf, adet ve inançlarına uygun cenaze törenlerini yapabilecekler. Resmi açılışı Alman belediye başkanları, Alevi dedeleri, vakıf çalışanlarımız, üyelerimiz Almanya Alevi Konfederasyonu yetkilileri, resmi olarak tanınmayan inançlar da dahil olmak üzere tüm dini grup ve mezheplerin katılımıyla 10 Nisan’da yapılacak. Artık ikinci, üçüncü kuşak nesillerimiz cenazelerini götürmek zorunda kalmayacaklar…”

One thought on “Dünyadaki ilk Alevi Mezarlığı, Almanya’nın Hamburg Kentinde Açılacak

  1. Iyi Günler,
    Sizden mezarlik islemleri icin Bilgi istiyorum.
    Bana lütfen yardimci olun.
    Saygilarimla
    Yeknur Akar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir