En-el Hak mı ? Pir Sultan Duruşu mu? | Ozan Gökkaya

Merhaba sevgili canlar.

Alevilerin genelde telaffuz ettikleri kelimeler arasında yer alan kelimemiz En-el Hak kelimesidir. Yani Hak Bende veya Pir Sultan Duruşu siyasi bir açıdan çoğu toplantı vs. etkinliklerde halka hitaben kullanılan kelimedir.

İnsanlarımızın En-el Hak kelimesini kendine alması hakkı kendinde görmesi araması ve bulması gerekirken. Bizlerde buradan yolla çıkarak yetmiş iki millete aynı nazarla bakmaktayız.

Ne demişti HAK “Ben size, şah damarı kadar yakınım” neticesinde bizlerde her insanda Hak’kın nurunu aramaktayız.
Aleviliğin ritüellerinden vahdet-i vücut olan bu kavramı bizler insanlarda güçlükle görmekteyiz. Anadolu‘yu ele alırsak eski dönemlerde Alevi köylerinde herkes birbirini tanır bilir ve güvenirdi. Hak Mahkemeleri vardı kendi içerisinde sorunlarını çözerlerdi.

-Hatta günün birinde Erzincan‘da yaşanan bir olayda Adliyede katiplik yapan bir Sünni vatandaşın babası “evladım eğer mahkemeye birbirini dava eden iki alevi gelirse gel bana söyle” dedi. Oğlu belli bir zaman bekledikten sonra , babasının defalarca sormasından belli bir zaman sonra iki alevi birbirini arazi meselesinden mahkemeye verir. Oğlu babasına bu meseleyi iletir. Baba “Eyvah oğul desene dünya düzeni bozuldu” der.

Sevgili canlar artık hiç bir şey eskisi gibi değil olmayacakta olunmaya çaba bile yok.
Kaç Görgü Cemi gördünüz ? Bir birine ikrar veren canları ?
Kaç kişiyi kendini dara çekerken gördünüz ?
Öyle bir şey olmuş ki Cem‘lerimiz birbirlerine küs iki kişi aynı erkana giriyorlar ve oradakilerde bildikleri halde susuyorlar.
Cem’de düşkün var! var mı ? Bence Aleviliğe bakarsan bütün ritüellerini uygularsak çok çıkar.

En-el Hak diyorsun da Hak senin nerende ey can.
Hak yiyen sen!
Yalan söyleyen sen!
Benlik yapan sen!
Riyakar olan sen!
Gıybet (dedikodu) eden Sen! vs.

Bunları yapan sen hak senin nerende böyle Hak mı olur?
Dört kapı Kırk Makam‘a uyarsan bunları yapmamış olursun fakat bir çok canımız “ya arkadaş bu pirler , erenler bundan bahsediyor nedir ? bir açıp bakalım öğrenelim yerine getirelim” diyen yok.
[hr_invisible]

Cem Evleri Bom Boş !…

Bırak kendi ritüellerini yerine getirmeyi insanlarımız kurumlarına sahip çıkmıyorlar. Eleştirenler çok öneri getiren yok. Pirlere, Analara vs. İtikat yok öyle zamanlar oluyor ki Talip utanmasa dedeyi dövecek , itikat yok !

Talip, tabipliğinin Pir Pirliğini bilmeli Pirlik ona bir üstünlük sağlamaz bunu kendine yer eden makam mevki gibi gören pirlere de ne yazık kendine kartvizit basan pirlerde gördük, kendini pirden sayan soy bağı olmayanlarda gördük, Aleviliği meslek edinen taliplerde gördük daha çok şeyler görmeye devam edeceğiz.

Niyaz edilen yerleri , dilek tutulan yerleri , türbeleri hurafeden sayıyorlar artık !

-öyle şey mi olur oraya çaput bağlıyor dilek diliyor niyet arıyor çok komik !

Diyen Kedini ileri zekada seviyede gören insanlarımız var halbuki onun saflık , temizlik ve itikat olduğunu ve batını bilmesi gerektiğini anlatmak ceviz kabuğunun altındaki çürüğü görmek kadar zordur. Üstelik nerde bu rahatlık , nerede bu keyif , böyle inanca can kurban dimi cennet yok, cehennem yok, bir dayatma yok, ister gel, ister gelme ,sevabı günahı yok, huri kılman veren yok, köprüden geçiren yok.
[hr_invisible]

Yolunuza sahip çıkmıyorsanız bari onlara sahip çıkın bari canlar.

Geçtiğimiz günlerde Zeynal Odabaş‘ın göz altına alınması bana zamanında imam Zeynel Abidin’in zindana atılmasını anımsattı. O zamanla var olan iktidarı anlayışla bu zamanın ne farkı var ?

Turgut Öker’in Mahkemeye Beyan ettiği gibi “Bizde Yezide , Yezit derler.”

Sanırım bunlar daha başlangıç olsa gerek , işin en tuhaf yanı yaşadığın ülkede vergisini verdiğin , her türlü alanda iş gördüğün, uğrana can verdiğin evlatlar verdiğin yakıldığın, asıldığın, soykırama uğratıldığın Ülke seni kabullenmez iken İngiltere de Alevilik inanç , Cem evleri İbadethane olarak görülüyor.

Öyle ki Aleviliğin çoğunluğunun bulunduğu Türkiye coğrafyasında “Emevi zihniyetini devam ettireceğiz” diyen bir iktidar.
Cemevlerini terör yuvası olarak gören millet vekilleri;
Alevi şehit canı ölürken Sünnileştiren bir iktidar var. Geçmişten ders alıp geleceğimizi gençlerimiz için çoluk çocuklarımız için hazırlamalıyız.

Hünkar‘ın dediği gibi “ilim ile gidilmeyen yolun sonu karanlıktır.” Felsefesinden ayrılmadan ilimde bilimi de gelecek neslimizin öğrenmesi ve bilmesi gerekir.

Ezelden beridir doğruyuz
Hakkın garip kuluyuz
O haktan daha uluyuz.
Vurulanda biz, ölende biz.

Diyorum…
En-el Hak diyorsak kendimize bakmalıyız yolumuza ve özümüze sahip çıkmalıyız.
Pir Sultan duruşuna ve bu duruşa sahip olanlara da sahip çıkmalıyız.
Aşk ile…


Pir Ozan Gökkaya | Alevice

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir