Erdoğan’ı İddiasını Kanıtlamaya Davet Ediyorum

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Siirt’te ‘Demokrasi Buluşması’ adıyla yaptığı programda söz alan CEM Vakfı kurucu üyelerinden ve bir dönem MHP’de görev alan Ercan Güvenç, İçişleri Bakanlığı’nın cemevleri üzerinden yürüttüğü çalışmaların Aleviler tarafından sıcak karşılandığını iddia etti.

Güvenç’in sözleri üzerine konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan da Avrupa Alevi örgütlenmesini hedef alarak, “Almanya’da da özellikle Alevilikten öte Alisiz Alevilikle adeta yeni bir din ihdası öne sürülüyor. Ve Cumhuriyet Halk Partisi orada o işi yürüteni de burada aday yapmak da istedi. Bunların da zaten kimler olduğunu bilirsiniz. Ve ciddi de onlara para desteği veriyorlar. Bundan 2 yıl öncesi rakamla 30 milyon Euro bunlara parasal destekleri de olmuştu” ifadelerini kullandı.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Başkanı Hüseyin Mat sosyal medya hesabı üzerinden Erdoğan’ın açıklamalarına tepki gösterdi. “Cumhurbaşkanının ileri sürdüğü iddiasını kanıtlamaya davet ediyorum” diyen Mat, Erdoğan’ın Alevilerin Avrupa’da elde ettiği kazanımlardan dolayı rahatsız olduğunu ifade etti.

Mat ayrıca, Alevilerin cemevi arsası, dedelere maaş, cemevinde çalışanlar için maaş taleplerinin olmadığını da kaydetti.

ELDE ETTİĞİMİZ KAZANIMLAR KİMYALARINI BOZMUŞ

Mat‘ın paylaşımı şöyle:

“Cumhurbaşkanının ileri sürdüğü iddiasını kanıtlamaya davet ediyorum. Cumhurbaşkanı Siirt’te STK yetkilileriyle bir araya geldiği toplantıda, saray soytarılarından biri eğilip bükülerek Alevilerin talepleri hakkında yaptığı konuşmaya cevap veriyor. Cumhurbaşkanı, “Almanya Devletinin iki yıl önce Alevilere yıllık 30 milyon Euro verdiği” iddiasında bulunuyor. Bu iddiasını kanıtlamaya davet ediyorum. Aksi takdirde hukuksal süreci işleteceğiz.

Ayrıca, Alevilerin; cemevi arsası, dedelere maaş, cemevinde çalışanlar için maaş talepleri yok. Aleviler; kimliklerinin tanınmasını, eşit yurttaşlık hakkı, anayasal haklarının güvence altına alınmasını, zorunlu din dersleri ve Diyanetin kaldırılmasını, devletin Alevi katliamlarıyla yüzleşmesini, Madımak’ın utanç müzesi olmasını, dergahlarının iadesini istiyor. Avrupa’da elde ettiğimiz kazanımlar kimyalarını ve ezberlerini bozmuş. Verdiğimiz demokratik hak mücadelemizi inatla ve kararlılıkla daha da büyüterek sürdürmeye devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir