Erzurum’da Erenler Alevi ve Bektaşi Derneği’nce Aşure Dağıtıldı

Erzurum Erenler Alevi ve Bektaşi Kültür ve Dayanışma Derneği, muharrem ayı dolayısı ile 2 bin kişile aşure dağıttı.

Erzurum merkez Yakutiye ilçesi Havuzbaşı’ ndaki Kent Meydanı’nda aşure programı düzenlendi. Erzurum Erenler Alevi ve Bektaşi Kültür ve Dayanışma Derneği, toplumsal kaynaşmaya katkı amaçlı aşure dağıttı. Özel bir yemek firmasına yaptırılan 2 kazan aşure, yağışlı hava nedeniyle Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan çadırda dağıtıldı. Aşure dağıtımı öncesinde hafız Veyis Aksal Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulundu. Dede Mahmut Baba’nın dua etmesinin ardından davetlilere sıcak aşure ikram edildi.

Dernek Başkanı Ali Kemal Demir, Hz. Hüseyin ve 70 arkadaşının Yezit tarafından şehit edilmesinin yıldönümü matemini yaşadıklarını söyledi. Demir, Kerbela olayından islam ülkelerinin ders ve ibret alması gerektiğini ifade etti. Toplumsal birlik, dayanışma ve bütünlüğün ‘aşure’de kendisini bulduğuna dikkat çeken Demir, şunları kaydetti: “Hz. Muhammed’in (SAV) torunu Hz. Hüseyin ve 70 arkadaşının şehit edildiği bir hüzün ayını idrak ediyoruz. Matemdeyiz. Aşure islam toplumlarının birlik ve dayanışma içerisinde bulunmasına en güzel örneklerden birisi. Aşurenin içinde 12 çeşit besin maddesi bulunmakta. Biz müslümanlarda düşünce, felsefe ve ideolojik görüşlerimiz ne olursa olsun birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde olmalıyız. Çünkü Allah’ımız, Kur’an-ı Kerim’imiz, Peygamberimiz ve kıblemiz bir.”

Demir yarın da Yenişehir AVM Kültür Merkezi Salonu’nda akşam ‘Matem-i Kerbela’ isimli anma proğramı düzenleyeceklerine belirterek, vatandaşları davet etti. Demir, anma proğramına Baba Mansur Ocağı’ndan Süleyman Alan dede ile sanatçılar Nilüfer Sarıtaş ve Vedat Gündoğdu’nun katılacağını da sözlerine ekledi.


CİHAN

One thought on “Erzurum’da Erenler Alevi ve Bektaşi Derneği’nce Aşure Dağıtıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir