Eşit Yurttaşlık Ve Cemevleri Kırmızı Çizgimizdir

7 Alevi Kurumu

Alevi kurumlarının başkanları TBMM’ni ziyaret ederek partilerin grup başkanvekilleri ile bir araya geldiler. Gündemde olan torba yasa değişikliği ile ilgili fikir ve önerilerini ilettiler.

Toplantılar sonrası Alevi kurumları yazılı bir açıklama ile durumu özetlediler.

BASINA VE KAMUOYUNA

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda ele alınıp kabul edilen, “vergi usul kanununda ve bazı kanunlarda değişiklik” yapılmasını içeren torba yasaya itirazımızı her platformda ifade etmeyi sürdürüyoruz. Alevi Kurum temsilcileri olarak önce Plan ve Bütçe Komisyonunda yapmış olduğumuz itirazları bugün de Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanvekilleri ile görüşerek “Eşit Yurttaşlık” ve başta cemevlerimizin ibadethane olarak kabul edilmesi taleplerimizi ilettik. Bu doğrultuda tasarının meclis genel kurulu gündeminden derhal geri çekilmesini ve Alevi Kurum temsilcileri ve inanç önderlerimizden oluşan bir komisyonda yeniden ele alınıp, müstakil bir yasa olarak yeniden düzenlenmesini istedik. Kırmızı çizgilerimizi bizzat grup başkanvekillerine ileterek, aksi taktirde meşru ve demokratik itiraz hakkımızı her platformda ve her şekilde ortaya koyacağımızın bilinmesinin özellikle altını çizdik.
Beklentimiz Aleviliği yeniden tanımlayan ve sınırlarını belirleyen, esasında bir inancın inkarına dönük bu torba yasanın bir an önce gündemden çıkarılmasıdır.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Alevi Bektaşi Federasyonu
Alevi Dernekleri Federasyonu
Alevi Vakıfları Federasyonu
Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu
Alevi Kültür Dernekleri
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir