Ferman Yezid’inse Meydan Hüseyin’indir

Ferman Yezid’inse Meydan Hüseyin’indir

Cumhurbaşkanı Fuat Oktay’ın Alevilik ve Şafiliğin yasaklanmadığını söylemesine tepki gösteren HDP’li Kemal Bülbül, “Yalan söylüyorsun. Ferman Yezid’inse meydan Hüseyin’indir” dedi.

Meclis Genel Kurul’unda konuşan Cumhurbaşkanı Fuat Oktay’ın Aleviler ve Şafii’lere dair “Bu ülkede böyle bir şeyin yasaklanması söz konusu değildir; ne Aleviliğin ne de Şafii’liğin. Başkanlık, yürütmekte olduğu hiçbir hizmette vatandaşlarımıza Alevi, Hanefi, Şafi gibi bir ayrım yapmamaktadır, yapamaz” dedi.

Kürsüden yanıt veren HDP’li Kemal Bülbül, “Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Şafi toplumunun içtihadı üzerine söylediğim konu için tahrifat yapmış. Evet, tekrarlıyorum: Şafiler, kendi içtihatları gereği Hanefilerin arkasında namaz kılmazlar; bir. Yalan sen söylüyorsun” dedi.

Ferman Yezid’inse meydan Hüseyin’indir.

“Bildiğimizin alimi bilmediğimizin talibiyiz; bildiğimizi irfanla söyleriz, bilmediğimizi edeple dinleriz” diyen Bülbül, “Hodri meydan, gelin, hangi inancı diyorsanız içtihadıyla tartışalım. Evet, Aleviliği, Osmanlı yasakladı; Aleviliği 1826’da II. Mahmut yasakladı; Alevilik, Tekke ve Zaviyelerin Kapatılması Kanunu’yla yasaklandı. Bundan niye gocunuyorsunuz? Ben, size maddesiyle, tek tek açıklayayım. Şimdi, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve sıralarda oturan değerli vekiller; ehlî harabatı hor görme sakın, hazine bulunur viranelerde. Kiminle konuşuyorsunuz ya. Ben hakka ve hakikate hizmet eden yol eriyim. Elbette Şafii’liği de Sünni’liği de bileceğim ve saygı duyacağım. Hakikati söylüyorum. Siz tahrif ediyorsunuz, öğren de gel. Gelin birlikte hakikati, ilim ve irfanı tefsir edelim. Buyurun gelin. Ferman Yezid’inse meydan Hüseyin’indir. Buyurun” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir