Gani Kaplan “Aleviler İncindi”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevilerin anayasa referandumunda ‘hayır’ diyeceğini vurguladı.

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, Cumhuriyet Gazetesine gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Rejimin değiştirilmek istendiğini vurgulayan Kaplan, “Bu apaçık rejim değişikliğidir. Cumhuriyetin kurulmasıyla Aleviler vatandaşlık kimliğine kavuştular. Bizler anayasa değişikliğine Alevilerin temel taleplerini karşılamadığı için değil, temel hak ve özgürlükleri, demokrasi, laiklik ve hukukun üstünlüğünü, halk egemenliğini ortadan kaldırdığı için ‘hayır’ diyoruz. Bu tamamen bir sistem değişikliğidir, eksen kaymasıdır. Nasıl ki 19 Mayıs 1919 birinci Kurtuluş’un başlangıcı ise 16 Nisan 2017’de ‘Hayır’ çıkması ikinci Kurtuluş’un başlangıcıdır” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Necmettin Erbakan’ı anma toplantısında 2 Temmuz 1994’te Sivas katliamının yaşandığı dönemde Sivas Belediye Başkanı olan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile yan yana gelmesini eleştiren Kaplan, “Bu Alevileri, bizleri ve katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerini incitmiştir. Madımak Katliamı mağdurlarından ve şu an milletvekili olan Zeynep Altıok Akatlı, Genel Başkan’a gitmemesi yönünde gerekli uyarıyı yapmış. Türkiye’nin bu referandum sürecinde önünde ciddi bir gündemi olmamış olsaydı, bugün Alevi kurumları CHP’nin önünde olurdu” dedi.


Cumhuriyet Gazetesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir