Garip Dede Dergahı’nda Sivas şehitleri anıldı: 2 Temmuz bir katliam, cinayet tarihidir

Bugün saat 17:00’de yapılan etkinlik Garip Dede Dergahı dedesi Hüseyin Doğan’ın verdiği gülbang ile başladı.
Gülbangın ardından şehitlerin anısına 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Çok sayıda Alevi yurttaşın da katıldığı etkinlikte bir konuşma yapan Garip Dede Dergahı Başkanı Pir Celal Fırat ve Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE) Başkanı Zeynel Şahan birer konuşma yaptılar.

“BİZ ALEVİLERİN YÜREĞİ YANIKTIR”

Pir Celal Fırat, “Biz Alevilerin yüreği yanıktır. Bu ülkede Hacı Bektaş Veliler, Pir Sultanlar, Mevlanalar yetişti. Yeryüzünde sevgi her yerde yeşerecektir. Umutsuzluk bizlere yakışmaz. Bu ülkede yaşayan bütün halklar olarak, güzel günler göreceğimizi umut ediyoruz. 2 Temmuz 1993. Bir cinayet, bir katliam tarihidir. Bu coğrafyada çok yönlü anlaşmazlıklar yaratılarak halklar birbirine düşman edilmiştir. Madımak Katliamı, tüm Alevi katliamları gibi tarihin sayfasında yer almıştır. İktidar aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Ortaçağ zihniyetiyle ölüme mahkum edilen bir toplumun fertleriyiz. Bu acıyı en iyi biz biliriz. Katiller yaratmıştır. Burada Sünni canlarımız da bizimle. Biz birlikte ağlarsak, birlikte gülersek bu ülke güzel olur. Farklılıklarımızla güzel yaşamak zorundayız” diye konuştu.

“İNSANİ DEĞERLERE SAYGI DUYAN BİR TOPLULUK NEDEN KATLEDİLİR?”

Pir Zeynel Şahan da, “Tarihin en karanlık gününün yıldönümü. 25 yıl önce ülkenin göbeğinde, gündüz vakti tüm yetkililerin ve halkın gözü önünde cayır cayır canlarımız yandı. Aydınlarımıza, canlarımıza, semah dönen canlarımıza rahmet diliyorum. Tarihin her döneminde yok sayılan bir toplumuz. Bütün devletler hangi coğrafyada, çağda olursa olsun Alevileri potansiyel suçlu, engel olarak görüp, cinayet işlemişlerdir, katliamlar yapmışlardır. 1995 Gazi olaylarına kadar bu katliamlar devam etmiştir. Neden bu insanlar katledilmiştir. Hak Muhammet Ali diyen, haktan, hukuktan yana olan, insani değerlere saygı duyan bir anlayış, bir topluluk neden katledilir” diye konuştu.

“Umarız bundan sonra bu böyle gitmez” diyen Şahan, kendi saltanatlarını devam ettirebilmek için Aleviler engel olarak görülmüştür” ifadesini kullandı.

Anma etkinliğinde Garip Dede Dergahı’ndan gençler deyişler okudu, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yaptılar.

Sanatçılar Muharrem Temiz ve Tolga Sağ türküleriyle katıldı. Garip Dede Dergahı’nın gençliği ise Sivas şehitleri için semaha durdu.


PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir