Gaye Usluer “Çürüyen Sizin Zihniyetinizdir”

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından tüm kademelerdeki okullara, öğretmenler tarafından seminer döneminde incelenmesi ve tartışılması istenen 32 kitap önerildi. Bu listede birinci sırada yer alan “Öncü bir eğitimci” olarak nitelendirilen Nurettin Topçu imzalı “Türkiye’de Maarif Davası” adlı kitap ilkokul ve ortaöğretim öğretmenleri tarafından incelenmesi zorunlu kılındı.

Söz konusu kitap mezhep ve cinsiyet ayrımı yapan ve İslam‘a dayalı kuralları öneren bir kitap olmasıyla dikkat çekiyor. Asıl altı çizilmesi gereken konu iste bahsi geçen kitapta diğer inançlara doğrudan hakaret içeren nitelendirilmelerin yapılması. Topçu kitabında İslam aleminin “bozuk” Alevilik zihniyetiyle kemirildiği ve bir harabeye döndüğünü savunuyor.

Bu dayatmanın kabul edilemez olduğunu söyleyen Usluer inanç özgürlüğünü çiğneyen ve insanların hassasiyetlerini hiçe sayan bu anlayışı asla kabul etmediklerini belirtti.
[hr_invisible]

Vaatler Hakaret mi Oldu ?

Ahmet Davutoğlu‘nun 1 Kasım seçiminden önce Alevi seçmenlere yönelik verdiği vaatleri hatırlatan Usluer, ilgili vaatlerin Davutoğlu döneminde yerine getirilmediğini, şimdi ise Başbakan Binali Yıldırım‘ın Hükümet programında Alevi yurttaşlarımıza yönelik herhangi bir söylemin bulunmadığına dikkat çekti. Gelinen noktada verilen vaatlerin yerine getirilmemesi bir yana, MEB’in farklı inançlara hakaretler etmesini ve Alevi inancını “Çürümüş” olarak nitelendirilmesini kınadığını belirterek. “çürüyen maalesef sizin zihniyetinizdir” dedi. Alevi vatandaşlar ve diğer inançlara sahip vatandaşların hassasiyetleriyle oynanmasını ve bunun eğitim aracılığı ile küçücük çocuklar üzerinden yapılıyor olmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Usluer, “MEB bu hatadan derhal dönmeli ve farklı inançlara mensup vatandaşlardan özür dilemelidir” dedi.

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi olan Usluer, halihazırda eğitim sistemi ile ilgili ciddi ve köklü değişiklikler yapıldığını ve bu değişikliklerin zaten kötü olan sistemi daha da içinden çıkılmaz bir hale getirdiğini vurgulayarak, sözü edilen kitabın da hükümetin inançlara olan mesafesini mezhepçi ve aynı zamanda cinsiyetçi bir anlayışla ortaya koyulduğunu ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir