Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karataş “Cemevlerinin Statü Kazanması İçin Kampanya Başlatacağız”

Cemevlerinin Statü Kazanması İçin Kampanya Başlatacağız

Gazi Cemevi yönetimi, cemevlerinin yasal statüye kavuşması için 81 ilde yürütecekleri kampanya hakkında bilgi vermek için basın toplantısı düzenledi.

Basın açıklamasında konuşan Cemevi başkanı Hıdır Karataş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarının hükümet tarafından yerine getirilmediğini, cemevi olarak yaptıkları başvurularının da cevapsız kaldığını belirtti.

Başta hükümet olmak üzere tüm kesimlere seslenen Karataş, “Biz kendi sorunumuzu kendi içimizde çözebiliriz. Türkiye’yi demokratikleştirecek kararlar alabiliriz. Geçen bu sürede Türkiye’de yaşayan 20 milyon Alevinin ibadethanesinin kabul edilmemesini red ediyor ve kınıyoruz” dedi.

İlk Adım Trabzon’da Atılacak

81 İlde temaslarda bulunacaklarını ve Cemevlerinin statüsünün tanınması için çalışma yürüteceklerine vurgu yapan Karataş, “Kampanyanın startını Trabzon’da vereceğiz ve her ay bir ili ziyaret edip yurttaşlardan destek isteyeceğiz. Biliyoruz ki yurttaşların Alevilerin ibadethanesiyle ilgili zerre sorunu yoktur. Sorunu olanlar bizi yöneten ve yönetmeye aday olanlardır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir