“Gelişen Siyasal Sürece Karşı Alevilerin İzleyeceği Yol Haritası” Konuşuldu

Alevi Bektaşi Federasyonu‘nun önderliğinde düzenlenen ülkenin bulunduğu siyasi çıkmaz, yazılı ve işitsel basına yönelik gözaltılara ve kapatmalara ilişkin toplantıya Alevi kurum ve bileşenler katıldı.

Toplantı Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi‘nde düzenlendi. Toplantının açılış konuşmasını Zeynel Odabaşı yaptı ve toplantının 4 saat kadar süreceğini söyledi. Toplantının ilk oturumda Türkiye’de gelişen siyasal süreç ve Alevilere Etkisi ikinci oturumunda ise Gelişen siyasal sürece karşı Alevilerin izleyeceği yol haritası değerlendirmesi yapılacağını belirtti. Gündeme ilişkin ilk konuşmayı, daveti yapan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Muhittin Yıldız yaptı.
[hr_invisible][hr_invisible]

ABF Genel Başkanı Yıldız’ın açıklaması

Değerli Canlar;
Emperyal güçlerin desteği ile 3 Kasım 2002’den beri iktidara gelen AKP Zihniyeti yeni siyasal oyunlarını realize edebilmek için her türlü oyunu uygulayabilecek bir gözü karalığa bürünmüştür. Türkiye ve Ortadoğu’ya çeki düzen vermek, 21. Yüzyıl planlarını gerçekleştirmek isteyen Emperyal güçlerle ortaklığı çıkmaza giren AKP şimdi “FETÖ”yü bir nefes alma aracı olarak kullanmaktadır. “15 Temmuz Darbe Girişimi”ni kendisi için “Siyasi milat” olarak kullanıp buradan hareketle başta biz Aleviler olmak üzere muhalif tüm kurum ve bireylere saldıran AKP/Saray zihniyeti her gün saldırılarını başka bir boyuta taşımaktadır.

Türkiye’nin sorunu “Başkalık sorunu” değildir. Türkiye’nin sorunu demokrasi, insan hakları, eşit yurttaşlık ve adalet sorunudur. Biz Alevi Kurumları olarak, AKP/Saray zihniyetinin Alevi Toplumuna ve Türkiye demokrasi güçlerine dönük dolaylı ve direkt tehditlerine seyirci kalamayız. 15 Temmuz ile birlikte Türkiye genelinde Alevi mahallelerini hedef alan besleme paramiliter güçler şimdi gizliden gizliye katliam planı yapıyorlar. 7 Haziran 2015 seçimlerinde Türkiye Halklarından gerekli dersi alan AKP asıl darbeyi 1 Kasım 2015 Seçimlerinde yaptı. Şimdi istediği siyasal tabloyu yaratmak için Tv’leri, Gazete ve dergileri kapatan, gazeteci ve bilim insanlarını komik gerekçelerle tutuklayan AKP/Saray hükümeti 12 Eylül Faşizmini güncellemektedir. Halkın iradesiyle seçilmiş belediye başkanlarının tutuklanması, belediyelere AKP beslemesi kayyum atanması hukuki ve adil değil faşist bir uygulamadır. 15 Temmuz 2016’dan beri Türkiye’de kaç insan öldürüldüğünü, kaç insanın hangi gerekçelerle tutuklandığını ne yazık ki bilmiyoruz! AKP/Devlet eliyle Siyasal, sosyal, kültürel, ekonomik yaşam çekilmez hale getirilmiş, eğitim yaşamı istila edilmiş, binlerce onurlu eğitim emekçisi padişah fermanı misali uygulamalarla görevden alınmıştır.
Alevi Toplumunun ve kurumlarımızın hiçbir demokratik talebini umursamayan AKP/devlet kimi “Alevi Kurumları”nı kullanarak bizlere ayar vermeye çalışıyor. Her Yas-ı Kerbela geldiğinde AKP/Devletin aklına “Muharrem İftarı” düşmektedir. Ayıp, günah ve yazık olan o ki kimi “Alevi” birey ve “Kurumları” da bu saçmalığa teveccüh etmektedir. Bu toplantıda bulunan bizler Alevi Toplumu adına yapılabilecek her türlü demokratik eylem ve etkinliği düzenlemek ve yürütmekle yükümlüyüz. Ancak şunu da unutmayalım ki, biz Alevilerin paydaşları, yoldaşları ve müsahip kurumları var. Bu kurum, parti, emek örgütü, dernek ve demokratik kitle örgütleriyle ortaklaşarak ülkemizden ve insanımızdan sorumluluk duymak zorundayız.
Erenler, canlar;
Elbette ki Alevi kurumları olarak asli görevimiz Alevi toplumunun demokratik, inançsal hakları için meşru mücadele yürütmektir. Ancak içinde bulunduğumuz dönem tüm toplumsal kesimlerin varlık yokluk sürecidir. Biz Alevi kurumları olarak Türkiye toplumsal muhalefetini ortak paydada buluşturabiliriz. Bunun örnekleri ABF öncülüğünde yapılan “Eşit Yurttaşlık istiyoruz Mitingleri'nde bizden önce ABF’yi yöneten ve emek veren arkadaşlarımız ve bu mitinglere çok ciddi emek veren siz değerli Alevi kurum yöneticileri tarafından gösterilmiştir.
Bugün, şimdi yine tarihi bir kavşakta AKP/Devletin Yezit zihniyetiyle kaşı karşıya varlık yokluk sorunu yaşarken yaşadığımız döneme dair bir şeyler yapmak zorundayız. Ortak paydamız Hak ve hakikat yolu, Ortak paydamız YOL CÜMLEDEN ULUDUR, GÖNÜL KALSIN YOL KALMASIN düsturudur.
Yolumuza, yol ulularımıza, bizden önce yol uğruna can baş veren erenlerimize karşı sorumluluğumuz ve borcumuz var. Muaviye zihniyetine karşı Şahı Merdan Ali, Yezit zulmüne karşı Şahı Şehidan Hüseyni Kerbela gibi onurlu ve dirençli olmak zorundayız. Koçgiri, Dersim, Maraş, Çorum, Madımak, Gazi ve Gezi şehitlerimize ve mazlum halkımıza karşı görev ve sorumluluklarımız var.
Bu hakikati konuşmak ve ortak bir paydada buluşup ortak kararlar almak üsere toplanmış bulunuyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle çağrımıza kulak vererek toplantıya katılma nezaketi gösteren can dostlara ABF Adına yürekten teşekkür ederiz.

şeklindeydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir