Gidenlerimizi de unutmayacağız, kalanları da unutmuyoruz!

6 Şubat depreminin 1. yıldönümünde Alevi kurumları ortak bir açıklama yaptı.

”Depremin daha ilk saatlerinden itibaren Alevi kurum yöneticileri bölgeye akın ederek canları kurtarma çalışmaları başlattılar. Cemevlerini depremzedelere sığınma ve dayanışma merkezlerine dönüştürerek binlerce insana merhem olmaya çalıştı” ifadelerinin yer aldığı açıklama şöyle.

”Bilim insanlarının ülkenin depremler kuşağında olduğunu her fırsatta belirtmelerine karşın,yetkililer bırakalım önlem almayı onlarca defa imar affı ile, adeta katliamlara davetiye çıkarmışlardır. 6 Şubat 2023’de 11 ilde meydana gelen depremde onbinlerce can kaybı yaşanırken, başta Akp’li Cumhurbaşkanı olmak üzere tüm yetkililer sanki ülkeyi 22 yıldan bu yana başkaları yönetiyor gibi halkı suçlamışlardır. Hızını alamayan Cumhurbaşkanı, yardım isteyen depremzedelere hakaret etmekten de geri durmamıştır. Günlerce bölgeye yardım götürmeyen hükümet, can kaybının artmasından birinci derecede sorumludur. Yardımlar gelmeye başladığında ise açıkça Alevilerin ve Kürtlerin yaşadığı bölgelere ayrımcılık yaparak yardım göndermemiştir ve halkın gönderdiği yardımlara da engel olmuştur. Depremin daha ilk saatlerinden itibaren Alevi kurum yöneticileri bölgeye akın ederek canları kurtarma çalışmaları başlattılar. Cemevlerini depremzedelere sığınma ve dayanışma merkezlerine dönüştürerek binlerce insana merhem olmaya çalıştı.

Tüm ülkedeki ve Avrupadaki örgütlerimiz seferber olmuş ve önce çocuklar ve kadınlar için ihtiyaçlar tespit edilerek dayanışma başlatılmıştır. 6 Şubat depremi özünde iki konuyu daha da görünür kıldı. Bunlardan birincisi Akp’nin doğal afette dahi Alevilere ve muhalif Kürtlere ayrımcılığını somut olarak görmüş olduk. Bir diğer konu ise tüm Cemevleri açık tutulurken hiçbir cami kapılarını açmamış ve bölgedeki insanları soğukta sokağa terketmiştir.

Dünya kamuoyuna can kayıbını 55 bin kişi olarak açıklayan Akp’li yetkililerin, Dünya’ya yalan söylediklerini yine kendi açıklamaları ile öğrenmiş olduk. Akp’nin İstanbul Büyük Şehir Belediye başkan adayı Murat Kurum bir tv programında 130 bin can kayıbı olduğunu itiraf etmiştir. Bu örnekte de görüldüğü üzere ülkeyi yönetenlerin tümü sorumludur.

Depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, bölgeye yeteri kadar yardım götürülmemiş, yardım götüren başta Cemevlerimiz olmak üzere siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri engellenmeye çalışılmıştır. Akp iktidarı depremi Alevi düşmanlığının aracına dönüştürerek, “Rezerv kanunu” çıkararak Alevi yerleşimlerini moloz yığınları ile doldurmuştur. Bu,zamana yayılarak gizlenen bir Alevi katliamıdır.

Bizi Madımak’ta ateşe terk edenlerle göçük altına terkedenler aynı zihniyete sahiptirler. 6 Şubatta bu kadar can kaybının sorumlusu, önlem almayıp, imar afları çıkaranlardır. Kentlerdeki afet toplanma alanlarını ranta peşkeş çekenlerdir. Bize yaşatılanlarıda unutmuyoruz bize bunları yaşatanları da. Gidenlerimizi de unutmayacağız, kalanları da unutmuyoruz.”

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU
AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU
ALEVİ DERNEKLERİ FEDERASYONU
HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir