Hacı Bektaş Veli Anıtı Açıldı | Adana

12 gün matem yas oruçları sonrasında Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şubesi, Çukurova Belediyesi sponsorluğunda aşure günü etkinliği düzenledi. Etkinlikte, Hacı Bektaş Veli Anıtı’nın açılışı da gerçekleştirildi.
Binlerce davetli topluluğunun katıldığı aşure günü etkinliği, 100. Yıl Cemevi bahçesinde yaptırılan Hacı Bektaş Veli Anıtı’nın açılışı ile başladı. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, belediye başkanları, milletvekilleri, siyasi partiler ve STK temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen açılışta, Hacı Bektaş Veli’nin görkemli anıtı vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılandı.
Aşure etkinliği çerçevesinde, cemevi bahçesine kurulan 12 dev kazanda tonlarca aşure pişirildi. Aşure ikramından sonra, 3 salonda gerçekleştirilen etkinliklerde konuşan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şube Başkanı Saim Yılmaz, “Bir Muharrem ayını daha geride bıraktık. Ortadoğu ve Türkiye’deki kaosun, kerbela gibi katliamların yaşandığı ortamların bir an önce, barış ve kardeşlik duygularıyla son bulmasını diliyoruz. Ülkemiz zorlu ve sıkıntılı bir süreçten geçmektedir.
Bu süreç içerisinde, biz Alevi toplumu üzerinde de bir takım oyunlar oynanmaya çalışılıyor. Aleviler olarak, bu oyunların hiçbir zaman içinde olmadık, olmayacağız. İçimize sızmak isteyen, bizleri ayrıştırmak, kaosa sürüklemek isteyenlere de fırsat tanımayacağız. Zaten inancımız da, buna izin vermez. Bizler Hünkar’ımızın da söylediği gibi, 72 millete aynı nazar ile bakarız. Bu bakışımızı, hiç kimse değiştiremedi, değiştiremeyecek” dedi.
Konuşmasını sevgi ve barış temennileri ile devam ettiren Yılmaz, “Bu bağlamda, 12 gün matem orucumuzu tuttuğumuz Muharrem ayının, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını pekiştirmesine, ülkemizde huzur ve barış ortamı sağlaması temennisiyle, matem orucumuzun, lokmalarımızın, ibadetlerimizin ve dualarımızın, Hak Muhammed Ali Dergahında kabul olması dileğiyle. Bu arada, Hak’ka yürüyen canlarımızdan Halil Pişkin ve Ercan Çetin abilerimize de nur içinde yatsın diyoruz.
Aşuremize katkıda bulunan Çukurova Belediye Başkanı Sayın Soner Çetin’e, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a, yine vakfımızdan yardımlarını esirgemeyen Dr Halit Atik’e, Medeniyetler Korosu’nun etkinliğimize katılımını sağlayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Lütfü Savaş’a, CHP Parti Meclis Üyesi ve Hatay Milletvekili Sayın Mevlüt Dudu’ya teşekkür ederiz” ifadesini kullandı.
Vakıf Başkanı Yılmaz, Türkiye’nin içinde bulunduğu tehdit ortamında, etkinliğin güvenliği sağlanması talimatını veren Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek başta olmak üzere, tüm emniyet teşkilatına teşekkür etti.
Aşure günü etkinliğinde, semah dönen canların ardından, Medeniyetler Korosu ve Sabahat Akkiraz da, sahne aldı.


Kaynak: gercekgundem.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir