Hacı Bektaş Veli Lisesinin Temeli Atılıyor..

Dosteli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı’nın girişimleriyle Hacı Bektaş Veli Lisesi’nin temel atma töreni Cumartesi günü Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla gerçekleşecek. Türkiye’de bir ilk olan okulun eğitime başlamasıyla birlikte Alevi federasyonlarının ortak önceliklerinden birisi hayata geçecek. Milli Eğitim Bakanlığı ve Dost Eli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı işbirliğinde, özel statülü proje olarak hayata geçirilecek okulda verilecek eğitimlerle Alevi – Bektaşi inancının ve ibadetinin öğrenilmesi ve uygulanması, Cem evlerine Dede, Baba yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Bakanlık tarafından tahsis edilen 16 dönüm arazi üzerine inşa edilecek Hacı Bektaş Veli Lisesi 2015-2016 eğitim öğretim döneminde eğitime başlayacak. Balkanlar’dan, Orta Asya’dan, Ortadoğu’dan ve Türkiye’nin farklı illerinden gelen 300 öğrencinin yatılı olarak eğitim göreceği okul, toplamda 600 öğrenciyi kabul edecek.

Okulun müfredatında lise eğitiminde yer alan ortak derslerin yanı sıra Alevi-Bektaşi öğretisine ilişkin dersler de yer alacak. Milli Eğitim Bakanlığı ve Dosteli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından ortak olarak hazırlanacak müfredattaki derslerle Alevi-Bektaşi çocuklarının İslam inancını ve tasavvufun birlik, beraberlik sağlayan değerlerini özümsemesi hedeflenecek. Milli Eğitim Bakanı’nın yanısıra, Dosteli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeleri ve Alevi-Bektaşi önderlerinin katılacağı tören 14 Mart 2015 Cumartesi günü saat 14.00’te Halkalı’da Atakent Mahallesi, Avrupa Konutları 2 yanı, 1414 Sokak, Halkalı-Küçükçekmece adresinde gerçekleştirilecek. – İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir