Hacıbektaş-ı Veli Cemevi Törenle Açıldı | Kayseri

Kayseri merkez ilçesi Melikgazi‘ye bağlı Battalgazi Mahallesi‘nde yapımı tamamlanan  Hacıbektaş-ı Veli Cemevi törenle hizmete açıldı. Törene vali Süleyman Kamçı, Akp Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Emniyet Müdürü İbrahim Kulular, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu ve çok sayıda Alevi vatandaşımız katıldı.

Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut, Aleviler’in kamuda iş bulmakta çok zorlandıklarına dikat çekerek, “Alevileri de artık vali, kaymakam, emniyet müdürü olarak görmek istiyoruz. Aleviler, kamuda eşitlik istiyor” ifadelerini kullandı. Konuşmasına “Ne yazık ki 81 ilimizin hiçbirinde ne bir Alevi kökenli vali, ne bir alevi rektör, ne bir Alevi kaymakam, ne bir Alevi emniyet müdürümüz yoktur. Aleviler’i de artık vali, kaymakam, emniyet müdürü olarak görmek istiyoruz. Aleviler, kamuda eşitlik istiyor. Bu ayrıcalığın kalkması için buradan seslenmek istiyorum. Bu konudaki taleplerimizi 65’inci hükümete bildirdik. Hükümetten cem evlerinin ibadethane olması, tüm inançlara eşit mesafede bakılması, genel bütçeden alevi inancına pay ayrılması, kamu alımlarında ayrımcılık yapılmaması, Alevi inanç teşkilatının kurulmasını istiyoruz.” ifadeleri ile devam etti

[hr_invisible][hr_invisible][hr_invisible]

Aleviler Darbeden Çok Çekmişlerdir

Kartal Cemevi Başkanı İsmail Saçlı da, Aleviler‘in yıllarca darbelerden çok çektiğini ve hep darbelerin karşısında olduklarını ifade ederek, “Bunlar devleti kuşattılar’ diyorlar. Bunlar devlete yerleştirildi. Günahı olanlar bunun vebalini çekecek. 15 Temmuz sonucunda ‘Demokrasi bir araçtır’ diyenler demokrasinin kıymetini anladı. Mustafa Kemal Atatürk’ün diyaneti kurarak hilafeti, saltanatı, tekkeyi, cüppeyi yasakladığında ona ‘Dinsiz’ diyenler, bugün Atatürk’ün neden tekke ve zaviyeleri kapattığını gördü. Biz Aleviler, bu ülkenin ne mülteciler, ne sığınmacılarıyız, ne de azınlığız. Bu ülkenin hakları verilmemiş yurttaşlarıyız. Eninde sonunda haklarımızı alacağız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir