Hani Aynı Peygambere İnanıyordunuz ? | Cemil Kılıç

Şii bir yönetmenin çektiği Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi adlı filme Sünni çevrelerin gösterdiği tepki de ortaya koyuyor ki, benim yıllardır söylediğim şey artık daha net bir şekilde anlaşılacaktır. Şii‘ler ve Sünni‘ler ikiz kardeş oldukları halde peygamber konusunda bile anlaşamıyorken nasıl olur da Alevilere yönelik bir edebiyatla “Peygamberimiz bir; aynı peygambere inanıyoruz!” söylemini dinlendirebilirler?

Gerçek şu ki bu bir asimilasyon argümanı olmaktan başka bir anlam taşımıyor. Gayeleri; semah dönen, cem yürüten Hz. Muhammed inancını kurutmaktır.
Oysa gerçeği hepimiz biliyoruz. Biz Alevilerin peygamberi semah dönen ve Kırkların Ceminde cem olan Hz. Muhammed (Ahmed – i Muhtar) iken siz Sünni ve Şii‘lerin peygamberi ise üzerinde bir türlü anlaşamadığınız hayalinizdeki Muhammed‘dir.


İlahiyatçı Yazar Cemil Kılıç

One thought on “Hani Aynı Peygambere İnanıyordunuz ? | Cemil Kılıç

  1. Bu filmi iki defa izledim lakin bir kesim tarafından kaldırılması istendiğini duydum anlatım yalın bir şekilde senaryoya konmuş yasaklamalar ise peygamberin efendimizi hiçbir şekilde ekrana sokulamazmış…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir