HDP’li Alevi Milletvekili Turgut ÖKER’den TBMM’de Muharrem Lokması

HDP’nin Alevi Milletvekili ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker, Muharrem ayının 9. gününde TBMM’de Muharrem Oruç Lokması verdi. Muharrem Orucu nedeniyle verilen yemekte tuz ve et kullanılmadı, sofrada da su içilmedi. Yemek Alevi geleneklerine uygun dualarla başladı ve yine dualarla sona erdi. Deyişlerin okunduğu yemeğin sonunda Alevi inancına uygun ritüeller uygulandı.

‘TBMM’DE ELLER HİÇ ÖZGÜRLÜKLER İÇİN KALKMADI’
Geniş bir katılımla gerçekleşen Lokma öncesi konuşan Turgut Öker, Meclis çatısı altında yıllardır çok şeye el kaldırıldığını belirterek, “Fidanlarımızın dar ağacına götürülmesi, köylerimizin boşaltılması, inançlarından, fikrinden dolayı insanlara zulmedilmek için eller kaldırılmıştır. Ama özgürlükler için, bu topraklarda yaşayan dili, dini, inancı ne olursa olsun ortak vatanda kardeşçe, barış içinde yaşanması için eller kaldırılmadı” dedi. Bin yıldır bu topraklarda yaşayan Alevilerin, Kızılbaşların bugün hala inançlarında özgür olmadığını belirten Öker, Cemevlerinin ibadethane olarak görülmemesini de eleştirdi. “Herkes Ramazan ayında inancını nasıl yerine getirebiliyorsa, diğer inançlar da aynı haklara sahip olmalı” diyen Öker, her alanda farklılıkların zenginlik olarak kabul edilmesini istedi.

‘MUAVİYE ZİHNİYETİ HER YERİ KUŞATTI’
Daha sonra söz alan HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de bu ülkenin barış, eşitlik, özgürlük macerasında dilleri barış diyen kim olursa olsun bütün benlikleriyle seferber olduklarını, onlar bir adım geldilerse, on adım gitmeye gayret ettiklerini söyledi. Niyet okumayı tercih etmediklerini, yüreklerini ellerine alıp, ‘barış, eşitlik, özgürlük’ diyen herkesin davetine icabet ettiklerini dile getiren Önder, “Fakat bir muaviye zihniyeti hayatın her alanını kuşattı, kuşatmaya da devam ediyor” dedi.

‘ALEVİLERE VERDİĞİNİZ HANGİ SÖZÜ TUTTUNUZ?’
Alevilere 13 senedir verilen sözlerin hangisinin yerine getirildiğini soran Önder, “Bu insanlar silaha mı sarıldı. Sözleri yerine getirmediğiniz gibi, her türlü pervasızlığı ele alıp, Aleviliği, bir inancı küfürle kullanır hale geldiniz. 13 yılda geldiğiniz nokta bu” diye konuştu.

“Yasın üzülmeden, dövünmeden daha kıymetli bir tarafı vardır, o da hatırlamaktır. Çünkü egemenler bir ulusu, bir halkı, bir inancı, bir kesimi katletmek istediklerinde ille topla, tüfekle yapmazlar bunu. Hafızayı sildiğiniz zaman insanı da silmiş olursunuz” diyen Önder, 102 canın alındığı, yüzlercesinin hastanelerde sağlığını yitirdiği katliamda bile bunu görmenin mümkün olduğunu dile getirdi. Önder, “Biz ‘her yer Kerbela’ derken, bundan muradımız zulme boyun eğmemeyi akıllarda tutmaktı, ama bu sözü yanlış anladılar, her yeri Kerbela ettiler. Ama gecenin en karanlık vakti sabaha en yakın zamandır. Bu dünya hiçbir zalime baki kalmadı, bunlara da kalmayacak” diye konuştu.


(Ankara/EVRENSEL)

One thought on “HDP’li Alevi Milletvekili Turgut ÖKER’den TBMM’de Muharrem Lokması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir