HDP’li Toğrul “Alevilere Saldırılar Birbiriyle Bağlantılı mı?”

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün’ün İstanbul’da tekbir getiren bir grubun saldırısına uğramasıİçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu. Son dönemde peş peşe Alevi örgütleri yöneticileri ve cemevlerine saldırı haberleri geldiğine dikkat çeken Toğrul, Soylu’dan saldırganları açıklamasını istedi.

ABF Genel Başkanı Baki Düzgün ve beraberindekiler, geçtiğimiz cumartesi günü İstanbul Şişli’de bir otel önünde tekbir getiren bir grubun saldırısına uğramıştı. Bir süre önce de Düzgün’ün içinde olduğu araç, basın toplantısı için gittiği Ankara’ya 80 km kala silahlı saldırıya uğramıştı. Konuya ilişkin İçişleri Bakanı Soylu’nun yanıtlaması talebiyleMeclis’tea soru önergesi veren HDP Antep Milletvekili Toğrul önergesinde, geçtiğimiz birkaç içinde Sultangazi Cemevi Başkanı’nın saldırıya uğradığını, cemevleri ve Alevi kurumlarının duvarlarına ırkçı yazılamalar yapıldığını, Garip Dede Dergahı ve PSKD Eyüp Şubesi’ne silahlı saldırılar düzenlendiğini hatırlattı.

Bakan Soylu’ya, Baki Düzgün ve beraberindeki kişilere Şişli’de saldıran grubun kim olduğu, olay yerine gelen polislerin herhangi bir gözaltı işlemi yapıp yapmadığı yapmadığını soran Toğrul, daha önce Düzgün’ün aracına silahlı saldırı gerçekleştiren plakasız araçların kime ait olduğu hakkında bilgi istedi. Toğrul, “Düzgün’ünün aracına silahlı saldırı düzenleyen kişiler ile Şişli’de otel önünde slogan atan saldırgan grup arasında bir bağlantı var mıdır? Alevilere yönelik artan saldırılara karşılık bakanlığınızın yürütmekte olduğu bir çalışma mevcut mudur? Bu konuda aldığınız önlemler nelerdir?” diye sordu.


Kaynak: Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir