Hubyar Sultan Tekkesi Davası Sonuçlandı

Tokat‘a bağlı Almus İlçesi’nde yer alan Hubyar Sultan Tekkesi bir miras tartışması nedeni ile mahkemelik olmuştu. Mahkemede görülen dava 12 yıl sonra Yargıtay‘ın verdiği kararla sona erdi. Yargıtay, Hubyar Sultan Tekkesi‘nin köy tüzel kişiliği adına tapuya kayıt ve tescil edilmesine karar verildi.

Her yıl binlerce Alevinin ziyaret ettiği Hubyar Sultan Tekkesi’nde, 1200’lü yıllarda yaşayan ve ocağın kurucusu olan Hubyar Sultan ile 1502-1584 yılları arasında yaşayan ve Hubyar Sultan’ın torununun torunu olan Hubyar Abdal’ın mezarları bulunuyor. Hubyar köylülerinin 2006 yılındaki başvurusunun ardından Hubyar Tekkesi, Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından Korunması gereken anıtsal yapı olarak tescil edildi.

Ancak köy halkından olan Temel ailesinin reisi Mustafa Temel, Sultan Abdülaziz’in tekkenin beratını 1872’de büyük dedesi Şeyh Hıdır’a vererek, ‘koruyucu’ ilan ettiğini savunarak, türbenin kendilerine ait olduğunu ileri sürdü. Mustafa Temel türbenin tapusunun kendilerine verilmesi isteyerek 2004 yılında Almus Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Açılan davaya ise köy tüzel kişiliği olarak muhtarlık müdahil olarak, türbenin köy muhtarlığına ait olduğunu belirtti.
[hr_invisible][hr_invisible]

Yargıtay Davaya Son Noktayı Koydu

Burada görülen davada mahkeme türbenin köy tüzel kişiliğine verilmesine karar verdi. Ancak Temel ailesi bu karara itiraz ederek Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay’a yapılan başvuru sonrası davanın Tokat Kadastro Mahkemesi’nde görülmesine karar verildi.

2 yıl önce mahkeme Hubyar Sultan Tekkesi’nin köy tüzel kişiliğine kayıt ve tesciline karar verdi. Anvak Temel ailesi karara bir kez daha karşı çıkarak, Yargıtay 16’ıncı Hukuk Dairesine itirazda bulundu.
Yaklaşık 12 yıl süren davaya Yargıtay son noktayı koydu. Yargıtay 16’ıncı Hukuk Dairesi, yapılan itirazı reddederek Hubyar Sultan Tekkesi tapularını köy tüzel kişiliği adına tapuya kayıt ve tesciline karar verdi.

Verilen karar sonrası Hubyar Vakfı Genel Başkanı Halil Patlak açıklama yaptı. Patlak, kendileri için önemli bir gün olduğunu söyleyerek, “Çünkü 11 yılı aşkın devam eden süreç sona erdi. Bundan böyle Hubyar’a gönül verenlerin davası sonuçlanıp, köy tüzel kişiliği adına tescil edildi. Bize bundan sonra daha büyük görev düşüyor. Birlik beraberlik içerisinde oranın onarımı ile ilgili her şey yapılacak. Herkes elinden geldiği kadar çaba harcayacaktır. Kimsenin kaygısı olmasın. Dışarıdan gazel okuyanlara buradan sesleniyorum. Hubyar köyünde hiç bir ayrımcılık yoktur, herkes orada eşittir. Şu kazandı bu kazandı şeklinde bir olayda yoktur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir