Hüseyin Çamak “O Dernekler Alevi Çalıştayına Neden Çağrıldı?”

15 Temmuz Darbe girişimi ardından çok sayıda Alevi derneği de Fetö bağlantısı gerekçesiyle kapatılmıştı. CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak bu gelişmelerin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde “15 Temmuz darbe girişimi sonrasındaki OHAL sürecinde FETÖ bağlantılı olduğu belirlenen bazı sözde Alevi dernek ve vakıfları kapatılmıştır. Bu Alevi dernek ve vakıfların Alevi kimliği ve kültürüyle bağlantıları şüpheli olup hangi amaçla kuruldukları hâlâ belirsizliğini korumaktadır. Bu dernek ve vakıfların Alevi toplumunda herhangi karşılığı olmadığı halde, bazıları hükümet tarafından muhatap alınarak Alevi çalıştaylarında hangi amaçla masaya çağrılmışlardır” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca Çamak, ilk ortaya atıldığı andan itibaren tartışma konusu olan Cami – Cemevi Projesi olarak bilinen projenin son durumu ve projeyi hayata geçirenler hakkında işlem yapılıp yapılmadığı sorusunu da gündeme getirdi.
[hr_invisible][hr_invisible]

Hüseyin Çamak Önergesinde Şu Sorulara Yer Verdi

Bu dernek ve vakıfların Alevi toplumunda herhangi karşılığı olmadığı halde, bazıları hükümet tarafından muhatap alınarak Alevi çalıştaylarında hangi amaçla masaya çağrılmışlardır?
15 Temmuz sonrasında kapatılan ‘Alevi’ dernek ve vakıflarının resmi olarak toplam üye sayıları kaçtır ve bu yapılanmalara öncülük edenlerin ifadeleri alınmış mıdır? Alınmışsa sorgulama ve soruşturmalar sonucunda hangi FETÖ bağlantılarına rastlanmıştır?
Bu dernek ve vakıfların kurulum aşamasında ve sonrasında bazı belediyelerden ve devletin diğer resmi kurumlarından aldıkları yardımlar araştırılmış mıdır? Varsa bu tür bağlantılar ortaya çıkarılmış mıdır?
Bu dernek ve vakıflara ait taşınmaz mallar var mıdır? Bu malların nasıl edinildiği tespit edilmiş midir?
Bunların bazılarına bedelsiz olarak sunulan elektrik ve su gibi belediye hizmetleri incelenmiş midir? Bunlara önayak olan resmi görevliler hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır?
8 Eylül 2013’te temel atma törenini, dönemin TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in birlikte gerçekleştirdiği Ankara Mamak'taki ‘cami-cemevi projesi için’, ‘paralel sermaye’ iddiaları üzerine yıkım kararı verilmiştir. Ancak bu projenin akıbetinin ne olduğu halen belli değildir.

Bu projenin tasarımından yapım aşamasına kadar yer alan ilgililer hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Bu projeyle ilgili tüm bağlantılar incelenmiş midir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir