İlahiyatçı Yazar Cemil Kılıç’a Soruşturma

İmam hatip okullarında ders veren ilahiyatçı yazar Cemil Kılıç hakkında sosyal medyada yaptığı paylaşımlardan dolayı soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri ilahiyatçı Kılıç’ın savunmasını aldı.

Kılıç’a sosyal medyada paylaştığı bir görseli gösteren müfettişler imam hatip okullarını neden eleştirdiğini sordu. Cemi Kılıç yaptığı açıklamada müfettişlerin kendisine, “Alevi mi, Sünni mi olduğunu” da sorduklarını aktardı. Soruşturmayla ilgili Kılıç şunları söyledi:

“Bazı velilerin, Alevi olduğum için İmam Hatip okullarını eleştirdiğimi iddia ettiklerini ilettiler. Ben de savunmamda şunlara değindim; Ben Eğitim İş İstanbul 4 Nolu Şube Örgütlenme yöneticisiyim. Sendikal görevim nedeniyle eğitim sistemi ve eğitim politikaları hakkında görüş belirtme hakkım ve görevim bulunmaktadır.

Eğitim politikalarına dair yaptığım paylaşımlar ve açıkladığım görüşler yasal bir hakkın kullanımıdır.

İmam Hatip okullarına yönelik yaptığım eleştiriler, kötüleme amaçlı değil daha iyi bir eğitim sistemine kavuşma amaçlıdır. Nitekim gerek İmam Hatip Okullarında gerekse tüm eğitim kurumlarındaki olumlu bulduğum yanları da pek çok kez dile getirip paylaştım.

Ben de gerek ortaokulu gerekse liseyi İmam Hatip Okullarında okudum. İmam Hatip okullarının daha iyi bir müfredata sahip olması ve ihtiyaç düzeyinde açılması gerektiğini düşünüyorum. Mevcut müfredatın gerici bir dini anlayışa sahip olduğu kanısındayım.

Ayrıca Alevilik Sünnilik meselesine gelince…

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders müfredatında zaten Alevilikle ilgili bir kısım bilgiler bulunmaktadır. Buna rağmen ben yine de üzerimde oluşturulan baskı nedeniyle derslerimde Alevilikle hiçbir konuya girmedim, girmiyorum.”


OdaTv

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir