“İmara Aykırı Cemevi” Gerekçesi İle Yargılama

Cemevini imara aykırı olarak yaptırmak gerekçesi ile mahkeme karşısına çıkan Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş’ının 24. duruşması 8 Temmuz saat 14.00 da İstanbul Gaziosmanpaşa Adliyesi’nde görülecek.

Duruşma öncesi PİRHA’ya konuşan Zeynal Odabaş, “Biz bütün inançların, dillerin, kültürlerin bu topraklarda bir arada yaşamasını ve Anayasa önünde eşit olması için yıllardan beri mücadele veriyoruz ve bundan sonrada mücadelemiz devam edecek” dedi.

AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş’ın “İmara aykırı cemevi yapmak ve halkın arasına kin ve nefret koymak” suçlamaları ile yargılandığı davanın 24. duruşması 8 Temmuz’da saat 14.00’de Gaziosmanpaşa Adliyesi 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

AKP’li Sultangazi Belediyesi, 2011 yılında Alevi Kültür Dernekleri Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi için yıkım kararı çıkararak ‘imara aykırı yapı ve çevre kirliliği’ gerekçeleriyle 198 bin liralık para cezası kesmişti. Cezanın ödenmemesi akabinde ise cemevine icra gönderildi.

‘İmara aykırı cemevi yapmak ve halkın arasına kin ve nefret koymak’ suçlamaları ile yargılandığı davanın 24. duruşması öncesinde konuşan Alevi Kültür Dernekleri Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş şunları söyledi:

“Bu kişisel bir dava değil. Alevilerin inancı yargılanıyor. Biz mahkemelerden af beklemiyoruz. Çünkü bu mahkemeler siyasallaşmıştır. Mahkemeden çıkan sonuç Alevi hareketini bağlamayacak. Çıkan sonuç ne olursa olsun biz inançlarımızdan, değerlerimizden vazgeçmeyeceğiz. Baskı, zulüm ve katliamlara uğrayan halk, kendi değerlerine sahip çıktı, bundan sonra da sahip çıkacaktır. Biz bütün inançların, dillerin, kültürlerin bu topraklarda kardeşçe bir arada yaşamasını ve Anayasa önünde eşit olması için yıllardan beri mücadele veriyoruz ve bundan sonra da mücadelemiz devam edecek. Bu dava bilinçli olarak yıldırma, sindirme, korkutma politikalarıdır ama biz haklı davamızı sonuna kadar devam ettireceğiz.”


Kaynak / PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir