İngiltere Alevi Federasyonu “Asıl katliam asker ve sivillere yapıldı”

Türkiye‘de gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından İngiltere Alevi Federasyonu Londra Büyükelçiliği önünde buluştu.

Akp ve MHP‘li gruplar tarafından tehdit edildiklerini belirten Alevi vatandaşlar basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasında darbe girişiminin, Akp tarafından fırsata çevrilmek istendiğini vurgulayan üyeler, bugüne kadar gerçekleştirilen darbe girişimlerinin en büyük mağdurlarının sosyalistler, emekçiler, Kürtler ve Aleviler olduğunu vurguladı. Akp‘nin darbe mağduru rolünü oynadığını söyleyen Alevi Federasyonu üyeleri, basın bildirisini okudu. Bildiride “Sokağa çıkan Akp taraftarının IŞİD çetelerinin uygulamış olduğu uygulamalarla asker ve sivillere katliam yapılmıştır. 15 Temmuz gecesi tüm camilerde cihat çağrısında bulunan ve yıllardır iktidar gücünü kullanarak medyayı kendi emrine alan Akp, 15 Temmuz gecesi sözde muhalif Doğan Medya Gurubu dahil olmak üzere tüm basını Akp özel kanalları gibi kullanmıştır” denildi.

Alevi Federasyonun yaptığı açıklamada Türkiye‘de gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından halkı sokağa davet eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Gezi Parkında toplanan vatandaşları hain, çapulcu, terörist ilan ettiğini ve kendi iktidarı için her türlü faşizmi uyguladığını belirtti. Açıklamanın devamında “AKP daha gerici ve daha faşist bir döneme hazırlanıyor.  Yargı ve güvenlik dahil tüm devlet sistemini AKP’nin memuru ve bekçisi haline getirmek için geren adımları gecikmeden atan AKP diktatörlüğü ülkemizde darbe yapmıştır. Gerçek darbe 15 Temmuz akşamı girişimle değil 16 Temmuz’dan itibaren bunu fırsata çeviren AKP İslami faşizmi tarafından yapılmıştır.” İfadelerine yer verildi.

Okunan bildirinin ardından 15 Temmuz akşamı gerçekleştirilen darbe girişimi sonucu Akp ve Mhp gruplarının Malatya, Ankara, İstanbul, Antakya ve Maraş başta olmak üzere Alevi mahallelerine giderek yaptıkları saldırıları kınayan Alevi Britanya temsilcileri, “Yapılmak istenen bu İslami faşist çete guruplarının baskıları karşısında gereken her mücadeleyi ortaya koyarak direneceğiz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir