İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nde Aşure Günü

İngiltere Alevi Kültür Merkezi

İngitere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nde (İAKM- Cemevi) 12 gün boyunca süren matem oruçları ardındangeçtiğmiz Pazar günü aşure paylaşımı yapıldı.. Cemevi mutfağında kendi üyeleri tarafından hazırlanan yemekler ve aşure, etkinligene katılan üyelere ve konuklara dağıtıldı

Etkinliğin açılışı cemevi üyelerinden Helin Yalçın’ın yaptıgı konuşma ile gerçekleştii. İnanç Kurulu Başkanı Dede Ali Dereli, cerağ uyandırdı, lokma gülbengi ile aşure paylaşımı yapıldı. İAKM- Cemevi Yönetim Kurulu adına İbrahim Has ve Saniye Uyan’ın konuklara katılımlarından dolayı tesekür eti. İnanç Kurulu’nun topumumuzda önemie değinildi.i Toplumun birlik, beraberlikve dayanışma açısından ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Dede Dereli’de aşurenin yol inancını önemini ve anlamını dile getirdi. Kazım Yıldırım Dede de aynı vurguyu İngilizce olarak ifade etti.

Etkinlige Katılanlar

Katılımcılar arasında Yasemenin Brett ve Erdal Doğan’ın da yer aldığı belediye meclis üyeleri, Britanya Alevi Federasyonu (BAF) Başkanı İsrafil Erbil, Cemevi geçmiş dönem başkanlarından Hüseyin Üzüm, Enfield Alevi Kültür Merkezi yöneticilerinden Hasan Gül, Doncaster Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi ile Federasyon’dan Müslüm Dalkılıç, İngiltere ADD Başkanı Jale Özer, birçok köy ve yöre derneğinin başkan ve yöneticileri hazır bulundu.

Etkinlikte konuşan BAF Başkanı Erbil de şunları söyledi: “Aleviler olarak: Acıyı bal eyledik. Zulmün olduğu dünyaya barış,kardeşlik vesevgi dolu aşure tadında dahagüzel bir dünya kuramak isteriz dedi.Dünyayı aşure tadında ve Rıza şehri idealimizdeki gibi güzel bir yer haline gelinceye kadar mücadelemiz devam edecek. Bu etkinligin gerçekleşmesine emeği geçen tüm canlarımızın hizmetleri kabul olsun.

Etkinlikte değişler seslendirildi.

Cemevinin aşure ekinligi kapsamında halk aşıkları deyişler okudu. Etkinlikte Erdal Yapıcı, Levent Canen, Hüseyin Kaplan, Zöhre Ülger, Ozan Baysal ve Umut Ekiz, Alevi ve Bektaşi yol inancı deyişlerini seslendirdiler.


Kaynak / LondraGazetesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir