“İnsaf ya Dede!” | Veli Bayrak

Bazıları için iyi parti kötü parti fark etmiyor yeter ki parti olsun! Kimileri hala “Gitsin n’olacak, misafir gelmiş bizde gelene sırt çevrilmez” gibi şeyler söylüyor da karşılayanlar kim daha önce de kimleri karşılamışlar ve ne demişler birde o bakımdan bakmak lazım!

Tarih 2014. Başbakan Davutoğlu Tunceli’yi ziyarete gittiğinde Cemevini’de ziyaret ediyor. Başbakan Davutoğlu’nu karşılayanlar arasında Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Ekber Yurt’da var. Hani resim de Meral Akşener’e Zülfikar resmini veren sağ başta ki kişi. Ki kendisi 2011 yılında Tunceli Üniversitesinde kurulan Alevilik Araştırma ve Uygulama Merkezine Müdür olarak atandı ve Cem Vakfı, Ehlibeyt Vakfı ile birlikte hemen her iftar yemeğine de katılan bir isimdir. Ayrıca “Eşrefoğlu al haberi, bahçe bizim gül bizdedir, bizde Mevla’nın kuluyuz, yetmiş iki dil bizdedir” deyişini söyleyen Ahmet Yurt Dedenin de oğludur.

O buluşma da diyor ki Ali Ekber Yurt “Zaten sorunlarımız belli. 10 yıllık bir süreden beridir hemen hemen her bürokrata, her devlet büyüğümüze sorunlarımıza ait dosyaları sunmuştuk. Cemevlerinin yasal statüsü, eşit yurttaşlık hakkı, sivil anayasa istemi, dergahlarımızla ilgili sorunların çözümünde bizlerin muhatap alınması, zorunlu din dersleri ve Diyanet’le ilgili şeyleri tekrar Başbakanımız’a takdim ettik.”

Aleviler konusunda atılmış adımları anımsatan Yurt, geçmişte ilettikleri bazı sorunların çözüme kavuştuğunu, Başbakan Davutoğlu’na ilettikleri dosyada da bunları güncellediklerini aktardıktan sonra devam ediyor ve diyor ki:
“2009’da Sayın Cumhurbaşkanımız’a sunduğumuz dosyayı ben arşivden indirip inceledim. Neler çözülmüş, neler çözülmemiş diye baktım ve üç maddeyi çıkardım. Madımak Oteli, insanların inancından, ırkından dolayı hakarete maruz kalması gibi durumlarda yasal yaptırımların olması, din dersleri müfredatına Aleviliğin de dahil edilmesi gibi maddeleri çıkarttık. Demek bunlar çözülmüş ve diyaloğumuzun olumlu sonuçları olmuş”

Yani o üç madde, Madımak oteli, insanların inancından, ırkından dolayı hakarete maruz kalması ve din derslerine Aleviliğin konulması artık sorun olmaktan çıkmış son 10 yıl içerisinde.

Dedik ya bazıları için iyi parti kötü parti fark etmiyor diye. Yeter ki parti olsun! Haydi diyelim belki milletvekili olmak için uğraşıyorsunuz belki makam ve mevki peşindesiniz belki de gerçek düşünceniz bu ama insaf yahu teşhisleri doğru koyun. Siz o üç maddeyi “çözüldü artık” diye çıkartırsanız geriye ne kalıyor ki? Alevilerin talepleri Cemevlerinin bahçesine çocuk parkı değil sonuçta! Madımak oteli katliamı çözüldü diyorsanız bunu o otelde 12 ve 14 yaşında Koray ve Menekşe isimli çocuklarını kaybeden anne babaya anlatın bakalım. Haydi bakalım yüreğiniz sızlamıyorsa anlatın!


Veli Bayrak | Alevice

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir