İsrafil Erbil “Aleviler Hayati Tehlikeyle Karşı Karşıya”

Türkiye’de getirilmek istenen başkanlık sistemi tüm muhalifleri ve özellikle Alevileri kaygılandırıyor. Hem Türkiye’deki Aleviler hem de Avrupa’da yaşayan Türkiyeli Aleviler başkanlık denilen sistemin Alevileri tamamiyle dışlayacağı ve baskı altına alacağı görüşünde birleşiyor.

PİRHA’ya konuşan Britanya Alevi Federasyonu Genel Başkanı İsrafil Erbil, Alevilerin bugün gelinen noktada hayati tehlikeyle karşı karşıya olduğuna işaret etti.
[hr_invisible][hr_invisible]

Erbil, bu tehlikeyi şöyle açıklıyor

“Ülkemizde daha düne kadar Alevilerin hakları olan ibadethanelerinin tanınması, katliamlarla yüzleşilmesi, dergahlarının iade edilmesi, zorunlu din dersinin kaldırılması, diyanetin lağvedilmesi gibi şu anda bize daha lüks gelen taleplerle sokaklara çıkıyorduk. Bugün geldiğimiz noktada artık Alevilerin hayati tehlikeyle karşı karşıya olduklarını, Alevilerin doğrudan evlerinin işaretlendiğini, kurum temsilcilerinin hapse atıldığını söylemek, Alevilerin doğrudan saldırıya uğramaması için sokağa çıkmaya başladık. Bu durum, Ortadoğu’daki o karanlığın kendi ülkemize de çoktan geldiğini gösteren en büyük emarelerdendir aslında.”

Türkiye’de getirilmek istenen karanlık sisteme karşı, Britanya’nın dört bir yanında toplanarak, nasıl çözümler üretileceği üzerinde çalışacaklarını belirten İsrafil Erbil“Ülkemizde başgösteren bu karanlığa karşı nasıl mücadele edebiliriz. Britanya’daki dış temsilcilikleri, politik arenayı, üniversiteleri, akademisyenleri, buradaki bizim dost sivil toplum örgütlerini nasıl harekete geçirebiliriz, diye fikirler aldık. Çok önemli fikirler sunuldu. Bir sonuç bildirgesi hazırlanacak ve kamuoyuyla paylaşılacak” dedi.


Elif Tabak | PİRHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir